Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

11 marca, 2016

"Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce", Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje: Marianna Oklejak

     Intensywny trud zakwita największą satysfakcją! Tak było z pasją Kukuczki: kochał podejmowanie wyzwań i walkę z własnymi słabościami na tyle, że nie potrafił z niej rezygnować. W domu tęsknił za wspinaczką, w górach za rodziną... Duuużo od siebie wymagał, wielu rzeczy
odmawiał, by doskonalić swoją osobę. Jego biografka - Anna Czerwińska-Rydel - uwypukla wytrwałość jako jedną z najważniejszych cech himalaisty; wartość to uniwersalna, kluczowa zawsze, w każdej przestrzeni, gdy pragnie się osiągnąć więcej. Waaarto nasiąkać tą myślą od młodych lat, by jak Kukuczka zostać królem, zdobyć dla siebie w czymś koronę:)
     "Zdobyć koronę" to nie tylko królewskie chwile wyczynowca, to również mniej energetyczna sfera przygotowań do wypraw (choćby zdobywanie konserw w czasach PRLu), nieprzyjemne ich początki (noclegi w brudnych hotelach), dobieranie towarzyszy podróży (odpowiedni zespół to podstawa), zmagania z własnymi słabościami (nerwami), niełatwa walka z naturą (noclegi bez namiotu), ofiary (odmrożony palec)... Nagroda okazuje się ich warta.
     Liczy się nie tylko zwycięstwo, ale i sposób, który do niego doprowadził. Kukuczka ambitnie dążył do tego, co trudniejsze - nowych dróg, odmiennych sposobów, szybszych działań. Jego korona Himalajów jest dowodem ludzkiej siły - zarówno fizycznej, jak i psychicznej; to dużo. Życie na ośmiotysięcznikach jest inne nie tylko ze względu na zimno czy biel; biografia Jerzego pozwala młodemu czytelnikowi doświadczyć tej inności. Obfituje nie tylko w fakty z życia bohatera, ale i ogrom fachowych nazw dotyczących himalaizmu, nazwisk, ważniejszych faktów z nim związanych, podanych lekko, z fachową prostotą. Z łatwością stały się nasze;)
     "Zdobyć koronę" to również korona dla rodzinny Kukuczków - szczerego uczucia Jerzego, niełatwego zrozumienia pasji przez Cecylię, więzi ojca z synami... Opowieść o relacjach himalaistów - ludzi, których łączy wspólna pasja to również istotny dla nas wątek. Wsparcie w wysokich górach jest cenne, a pasja łączy!
     Biografia pióra Anny Czerwińskiej-Rydel ma moc, zdecydowanie wciąga! Zarówno dzieci, jak i dorosłych - podkradaliśmy sobie książkę, rozmawiamy o niej nadal;) To nie tylko magia szczególnych bohaterów, silna pasja, ale i umiejętności pisania. Czasem narracja to dziennik Kukuczki, innym razem dialogizowana opowieść, każdą dobrze się czyta. Przejrzysta, bez zbędnych słów, precyzyjna; z sympatią autorki do bohaterów, która w czytelnikach rośnie:)
     Atmosferę ośmiotysięczników potęgują ilustracje Marianny Oklejak. Dużo w nich surowych gór, błękitu i czerwieni, subtelnego uśmiechu. Jeśli podsyciły głód, wirtualne muzeum Kukuczki tutaj.
     Inne książki Anny Czerwińskiej-Rydel to: "Co jest grane?", "Po drugiej stronie okna", "Mój brat czarodziej", "Słońcem na papierze", "Ciepło-zimno. Zagadki Fahrenheita"... Z ilustracjami Marianny Oklejak można się spotkać choćby tu: "Cuda wianki", "Królewna", "Księga Ludensona", "Basia, Franek i samochody", "Machiną przez Chiny", "Kraków dla młodych podróżników", "Kajtuś Czarodziej"...
 Wydawnictwo: Na Szczyt
Rok wydania: 2016
Format: 165 x 235 mm
Ilość stron: 194
Cena: około 41 zł 
Oprawa twarda

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...