Przejdź do głównej zawartości

"Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce", Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje: Marianna Oklejak

     Intensywny trud zakwita największą satysfakcją! Tak było z pasją Kukuczki: kochał podejmowanie wyzwań i walkę z własnymi słabościami na tyle, że nie potrafił z niej rezygnować. W domu tęsknił za wspinaczką, w górach za rodziną... Duuużo od siebie wymagał, wielu rzeczy
odmawiał, by doskonalić swoją osobę. Jego biografka - Anna Czerwińska-Rydel - uwypukla wytrwałość jako jedną z najważniejszych cech himalaisty; wartość to uniwersalna, kluczowa zawsze, w każdej przestrzeni, gdy pragnie się osiągnąć więcej. Waaarto nasiąkać tą myślą od młodych lat, by jak Kukuczka zostać królem, zdobyć dla siebie w czymś koronę:)
     "Zdobyć koronę" to nie tylko królewskie chwile wyczynowca, to również mniej energetyczna sfera przygotowań do wypraw (choćby zdobywanie konserw w czasach PRLu), nieprzyjemne ich początki (noclegi w brudnych hotelach), dobieranie towarzyszy podróży (odpowiedni zespół to podstawa), zmagania z własnymi słabościami (nerwami), niełatwa walka z naturą (noclegi bez namiotu), ofiary (odmrożony palec)... Nagroda okazuje się ich warta.
     Liczy się nie tylko zwycięstwo, ale i sposób, który do niego doprowadził. Kukuczka ambitnie dążył do tego, co trudniejsze - nowych dróg, odmiennych sposobów, szybszych działań. Jego korona Himalajów jest dowodem ludzkiej siły - zarówno fizycznej, jak i psychicznej; to dużo. Życie na ośmiotysięcznikach jest inne nie tylko ze względu na zimno czy biel; biografia Jerzego pozwala młodemu czytelnikowi doświadczyć tej inności. Obfituje nie tylko w fakty z życia bohatera, ale i ogrom fachowych nazw dotyczących himalaizmu, nazwisk, ważniejszych faktów z nim związanych, podanych lekko, z fachową prostotą. Z łatwością stały się nasze;)
     "Zdobyć koronę" to również korona dla rodzinny Kukuczków - szczerego uczucia Jerzego, niełatwego zrozumienia pasji przez Cecylię, więzi ojca z synami... Opowieść o relacjach himalaistów - ludzi, których łączy wspólna pasja to również istotny dla nas wątek. Wsparcie w wysokich górach jest cenne, a pasja łączy!
     Biografia pióra Anny Czerwińskiej-Rydel ma moc, zdecydowanie wciąga! Zarówno dzieci, jak i dorosłych - podkradaliśmy sobie książkę, rozmawiamy o niej nadal;) To nie tylko magia szczególnych bohaterów, silna pasja, ale i umiejętności pisania. Czasem narracja to dziennik Kukuczki, innym razem dialogizowana opowieść, każdą dobrze się czyta. Przejrzysta, bez zbędnych słów, precyzyjna; z sympatią autorki do bohaterów, która w czytelnikach rośnie:)
     Atmosferę ośmiotysięczników potęgują ilustracje Marianny Oklejak. Dużo w nich surowych gór, błękitu i czerwieni, subtelnego uśmiechu. Jeśli podsyciły głód, wirtualne muzeum Kukuczki tutaj.
     Inne książki Anny Czerwińskiej-Rydel to: "Co jest grane?", "Po drugiej stronie okna", "Mój brat czarodziej", "Słońcem na papierze", "Ciepło-zimno. Zagadki Fahrenheita"... Z ilustracjami Marianny Oklejak można się spotkać choćby tu: "Cuda wianki", "Królewna", "Księga Ludensona", "Basia, Franek i samochody", "Machiną przez Chiny", "Kraków dla młodych podróżników", "Kajtuś Czarodziej"...
 Wydawnictwo: Na Szczyt
Rok wydania: 2016
Format: 165 x 235 mm
Ilość stron: 194
Cena: około 41 zł 
Oprawa twarda

Komentarze

Prześlij komentarz

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.