Przejdź do głównej zawartości

"Po drugiej stronie okna - opowieść o Januszu Korczaku", Anna Czerwińska-Rydel; ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka

     Bogacenie doświadczeń nie jest łatwe, najtrudniejsze bywa, kiedy nie wie się jeszcze nic - wtedy każdy upadek boli szczególnie mocno. Korczak zatrzymał się nad nieświadomością dzieciństwa, pochylił z szacunkiem, wrażliwie zamyślił. Niestrudzoną pasją działania rozjaśniał mroki zagubienia,
samotności, bezbronności, delikatności... Towarzyszył, ośmielając do samodzielności, mądrze wspierał, zabarwiał chwile radością. Nawet dziś niewielu takich dorosłych, mimo upływu lat wrażliwość i potrzeby dzieci się nie zmieniły; tym większa więc potrzeba dokumentów, które swoim świadectwem zapalałyby światełko nadziei na trwały, autentyczny dialog - pomost pomiędzy dorosłością a dziecięctwem, gwarant poczucia własnej wartości. Przekonują przecież, iż są starsi, którzy potrafią wrażliwie słuchać, patrzeć, czuć, że życie można, a nawet trzeba poprawiać serdecznością, bo nie żyjemy tylko dla siebie, że nawet najdrobniejsze dziecięce troski są ważne... Potrzebujemy autorytetów, świadectwo wielkiego serca tym bardziej więc cenne.
     Anna Czerwińska-Rydel (m.in. autorka pięknie wymyślonego przewodnika "Co tu jest grane?") snuje opowieść przejrzystą, ciekawą, z subtelnym uśmiechem w tle; w narrację pełną dialogów wplata fragmenty myśli doktora, skrawki jego, jak i redagowanych z dziećmi tekstów. Dodatkową szczyptą autentyzmu są fotografie z tamtych lat - w tonacjach brązu, fragmentami barwione. Ich sentymentalną powagę rozbija galeria dziecięcych portretów, przesycona emocjami, zmalowana przez Dorotę Łoskot-Cichocką (zilustrowała m.in. "Kiedy kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór") oraz zdawkowe obrazki i szlaczki, przypominające malunki z dziecięcych zeszytów. Staranną troskę o jasność przekazu dopełniają przejrzyste objaśnienia trudniejszych wyrazów oraz sentencje z pism Korczaka, stylizowane graficznie na sekrety z pamiętników.
     "Po drugiej stronie okna" kreśli portret człowieka, który wybrał szlak niełatwy, lecz piękny; nie dostrzegał wartości innych ścieżek, niezłomnie więc podążał własną. Bawi, skłania do refleksji, daje przykład, uczy... Pokazuje, że nie ma sytuacji bez wyjścia, bo kluczem empatii, cierpliwości i pracy można przenosić góry. Przez sferę biograficzną przebijają wyraźnie jej odbicia w myślach bohatera - tak bywa u ludzi konsekwentnych, z pasją. Doktor otoczony jest tu zwykle dziećmi, czasem dorosłymi; spotkania z nimi zarysowują sylwetkę Goldszmita, wykładają jego poglądy, obrazują charakter; obyczaje i problemy epoki poznajemy jakby mimochodem.
      Lektura zachęca do sięgnięcia po tomy autorstwa Korczaka, zasiewa refleksję i niepokój twórczy, ośmiela do kreatywności - inspiruje do zmian we własnym otoczeniu; wiek czytelnika sporo zadecyduje w sferze ich doboru.
 Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2012
Format: 150x195 mm
Ilość stron: 164
Cena: około 28 zł

Komentarze

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.