Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

02 kwietnia, 2017

"Która to Malala?", Renata Piątkowska; ilustracje: Maciej Szymanowicz

 
     W naszej bezpiecznej przestrzeni mnóstwo przywilejów wydaje się oczywistych, zwyczajnych; pochylenie się nad światem wojny, reżimu czy biedy otwiera oczy. Biografia nastoletniej Malali to niezwykle sugestywny wehikuł; przenosi tam, gdzie wolność nie obowiązuje wszystkich, brakuje
równości, rządzi strach. W jej portrecie wiele obyczajowej inności, mnóstwo też podobieństw do rzeczywistości polskich nastolatków; uderza prostota i przejrzystość przekazu, dziewczynka szybko staje się czytelnikom bliska.
     Malala jest najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla; to wystarczający powód, by przedstawić ją dzieciom. Zasłużyła na nią głośnym sprzeciwem wobec radykalnych talibów oraz ich poczynań w sferze prawa, moralności Pakistanu. Przemawiała i odzywa się do dziś w sprawie powszechnego prawa do nauki dziewcząt oraz talibskiej walki z szariatem, nowościami; mocno wierzy w swą misję, bo, jak mówi, "Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat!". Jej biografia jest niezbitym dowodem na prawdziwość tych słów.
     Kreślony przez Renatę Piątkowską portret ani chwilę nie trąci nudą. Dotyka różnych momentów życia Malali od nasiąkania w dzieciństwie muzułmańską kulturą po obecne zaangażowane działania na emigracji, odmalowuje fakty oraz emocje, a każdy element pojawia się nie bez przyczyny. Autentyczność historii jest jej najskuteczniejszym magnesem; dzieci słuchają w skupieniu, zadają mnóstwo pytań, dostrzegają analogie z ich życiem, ale i kontrasty, dochodzą do niezwykłych wniosków...  Nie ma tu choćby chwili na nudę, przeplatanie różnych momentów biografii oraz gatunków (np: reportaż, relacja, portret, czat, baśń), nieprzegadanie powodują, że po lekturze pozostaje mnóstwo faktów i przemyśleń; to cenny skarb, kolejne dzieło Malali;)
     Niezwykle mocny przekazem a zarazem lekki w czytaniu tekst znakomicie koresponduje z charakterystycznymi barwnymi ilustracjami Macieja Szymanowicza. Nie jest ich za wiele, jednak oddziałują na wyobraźnię; mają w sobie skrót, lekką baśniowość, magnetyczną sugestywność.
      Sporo o Malali można poczytać choćby tutaj i tu.
     Książka została nominowana w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2015 w kategorii literackiej. Jest częścią serii "Wojny Dorosłych - Historie Dzieci", w której znalazły się m.in.: "Asiunia" i "Mój tato szczęściarz" Joanny Papuzińskiej, "Teraz tu jest nasz dom" Barbary Gawryluk.
     Inne książki Renaty Piątkowskiej to m.in.: "Ciekawe, co będzie jutro?", "Opowiadania dla przedszkolaków". Maciej Szymanowicz zilustrował choćby: "Rymobranie" Agnieszki Frączek czy "Wiersze dla dzieci" Tuwima.
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2015
Format: 243 x 175 mm
Ilość stron: 64
Cena: około 20 zł
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...