Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

20 lipca, 2014

"Ciekawe, co będzie jutro?", Renata Piątkowska; ilustracje: Katarzyna Bajerowicz

 
     Fantazja przedszkolaków jest nieprzewidywalna:)) Gęsto w niej od świeżości, impulsów i zaradnej pomysłowości, niesamowicie więc podpatrywać z boku jej logikę. Rezolutna Rozalka nieustannie jest w ruchu. Zastanawia się, marzy, troszczy się o siebie i innych, upiększa najbliższą
rzeczywistość... I zawsze znajduje własny sposób na to, by uszczęśliwić każdego. Dużo w tej kilkulatce energetycznej dziecięcości, wiele też ciekawości i samodzielności. W jej towarzystwie nuda się nie przytrafia, oswajanie z nią świata to autentyczna przyjemność!
     Rozalka nie potrzebuje wiele, by zaprosić do siebie przygody; wszystkie dzieją się blisko, w codzienności, z osobami, z którymi często przebywa. By być panią połowy psa bierze ślub z Julkiem, pości, żeby z przyjaciółką Zuzią urządzić dziadkowi koncert ślepych kiszek, troszcząc się o chorą babcię organizuje jej dogoterapię... Niby to dziewczynka jakich wiele - nie lubi się dzielić, unika mycia włosów, podjada słodycze... Wieeele jednak w jej działaniach fantazji, dużo ruchliwej zaradności; kumuluje w sobie ogrom szczerej radości. Dowcipne spostrzeżenia czy skutki rezolutności rozśmieszą zarówno kilkulatków jak i dorosłych, sympatia do bohaterki murowana! Stymulowanie dziecięcej obrotności również;)
     Renatę Piątkowską pokochaliśmy wraz z pierwszymi stronami "Opowiadań dla przedszkolaków", lektury kolejnych jej książek podsycają naszą sympatię. Znakomity język, prostota, uśmiech słów, adekwatna do dziecięcej koncentracji długość rozdziałów... Słowa tych ostatnich niekoniecznie wyraźnie domykają przygody; zawsze wydaje się, że Rozalka coś więcej zmajstruje. Wspaniałe wyczucie psychiki dziecka. Jej teksty niezmiennie czytamy z lekkością i nieskrywaną przyjemnością!
     Katarzyna Bajerowicz (zmalowała choćby "Bajki przez telefon" czy "Opowiem ci mamo, co robią mrówki"; jej blog tutaj) świetnie kreuje nastroje. Ilustracje do "Ciekawe, co będzie jutro?" tętnią ruchem i pomysłowością bohaterki. Nie wnika w detale, nie zajmuje się zbytnio tłem, trafia jednak we wszędobylskość i ciekawość świata dziewczynki. Jej kolory są zwyczajne, miękkie, nieco rozmyte, zawsze uśmiechnięte. Kwintesencja codzienności Rozalki!
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2014
Format: 168x220 mm
Ilość stron: 64
Cena: około 22 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...