Przejdź do głównej zawartości

"Wesoły Ryjek i lato", Wojciech Widłak; ilustracje: Agnieszka Żelewska

     Zdolność kontemplowania chwil przedłuża radość ich trwania. Cudownie korzysta z niej Wesoły Ryjek, czystą naiwnością dziecka nieustannie dziwiący się światu. W jego towarzystwie delektowanie się pozornie błahymi elementami codzienności lata
pozwala nasiąkać zadziwieniem, dostrzegać więcej. Choć to już piąty tom jego przygód, a każdy rozdział ma podobny rytm, z niezmienną radością zanurzamy się w jego świecie. Jak nie kochać towarzyszenia sympatycznej śwince, skoro wyławia niebanalne obrazy i wnioski?
     Każdy dzień rozkwita u Ryjka nowymi spostrzeżeniami. Właściwie niewiele się u niego dzieje, a każda z przygód to maleńkie zdarzenie - palenie ogniska, zbieranie jagód, obserwowanie żaby, strach wobec burzy... Doświadczanie lata ma u niego wymiar ciepły, rodzinny; emocji i pytań rodzi się mnóstwo, a zgłębianie ich przesycają spokój oraz uśmiech. Spostrzegawczość malucha oraz miłość rodziców czarują chwile - drobią je, przyglądają się z wielu stron, odkrywają nieznane cechy i dochodzą do niebanalnych wniosków. Prostota, wyciszenie krzykliwych bodźców sprzyjają ich rozbrajającej bystrości.
     Ryjek jest rezolutnym gadułą w wieku przedszkolnym, małym filozofem. Zabawa pochłania go bez reszty, to właśnie podczas niej wpada na trop zagadek, poszukuje, drąży, odkrywa. Nienachalnie towarzyszą mu mądrzy, wspierający rodzice oraz żółw przytulanka. W ich świecie nie ma krzykliwych komputerów, telefonów, telewizji, za to króluje bliskość, uważne przyglądanie się - cenne dary, zanikające w pospiesznej codzienności wielu dzisiejszych czasów. Dostrzegają maleńkie cuda, obserwują je z wielu stron, zadziwieni rozmawiają, objaśniają sobie... W ich wspólnym kontemplowaniu chwil mnóstwo miłości, szczerej radości, szacunku; szczęśliwie są zaraźliwe;)
     Każdy z rozdziałów "Wesołego Ryjka" to urokliwa relacja z kończącego się dnia; zawsze rozpoczyna się tak samo: "Dzień dobry, nazywam się Wesoły Ryjek. Dziś..." Dialogizowane, rezolutne opowieści są krótkie, spisane językiem naśladującym mówiony, skrojonym na miarę przedszkolaka; zwykle wypełniają zaledwie trzy niepełne strony. Czyta się je z uśmiechem, słucha ze skupieniem, ogląda z równą im radością. Barwne, kredkowane ilustracje Agnieszki Żelewskiej są pełne prostoty, pogody, emocji. Odkrywanie ryjkowego lata ma z nimi intensywniejszy smak;)
     Sympatyków pióra Wojciecha Widłaka odsyłam do: urokliwego "Pana Kuleczki", absurdalnego "Podręcznego nieporadnika. Młotek", ważnych "Dwóch serc anioła", wcześniejszej części przygód Ryjka - "Wesoły Ryjek i wynalazki"... Fani Agnieszki Żelewskiej powinni sięgnąć m.in. po: "Sznurkową historię" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel czy "Wesołego Ryjka i wynalazki";) Strona ilustratorki tutaj:)




wydawnictwo: Media Rodzina
rok wydania: 2017
format: 210 x 227 mm
ilość stron: 48
cena: około 22 zł
oprawa: twarda

Komentarze

  1. Mimo iż mój syn ma osiem lat i jak sam mówi, jest prawie nastolatkiem, to Wesołego Ryjka i Pana Kuleczkę po prostu uwielbia :) Na tę nową część cieszył się od kiedy wypatrzyłam ją na fb, i kiedy się pokazała, od razu ja kupiliśmy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak mieliśmy; tak to jest z ukochanymi seriami książkowymi;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

     Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

        Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona  tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.

"Dziadek i niedźwiadek", Łukasz Wierzbicki; ilustracje: Ireneusz Woliński

     Choćby wojnę rozpętano w słusznej sprawie, zawsze rodzić będzie okrucieństwo, strach, samotność. Akcja książki Łukasza Wierzbickiego (autor m. in. "Afryki Kazika" ; jego strona  tutaj ) rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej, jej bohaterami są polscy