Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

09 czerwca, 2011

"Podręczny nieporadnik. Młotek", Wojciech Widłak i Paweł Pawlak

      Poczucie humoru to znakomity sposób na świeżość spojrzenia; obudzi odkrywczą ciekawość! Współpraca profesora Kurzawki oraz adiunkta Kwasa zaskakuje dowcipnym dialogiem ze schematycznym sposobem myślenia - odwracając  zasadę tworzenia milionów
poradników, przekornie ukazuje, z czym młotek... Nie radzi sobie! Na każdej z kartek obaj kreatywni laboranci dokonują poważnej analizy. Próbują myć młotkiem zęby, używają go do malowania ścian, z jego pomocą starają się zagotować wodę... Wynikami eksperymentów ostrzegają przed skutkami niewłaściwego użycia narzędzia. Rzeczowy tekst, stylizowany na nutę naukowej dysputy komentuje wyniki badań, zaś współgrające z nim ilustracje uwiarygodniają autentyczność przeprowadzonych doświadczeń.
     Wytrwali eksperci zdecydowanie nie są teoretykami! Odwołują się do działania, którego absurdalny pomysł, jak i efekt tworzą przekomiczny duet. Potrafi on  śmiać się nawet z samego siebie, bohaterowie bowiem to panowie Widłak oraz Pawlak! Ich dowcip trafia zarówno do dziecka, jak i dorosłego! Z tej przygody czytelnik wyjdzie bogatszy w dawkę zdrowego dystansu do otaczającej go rzeczywistości, bezwiednie bowiem złapie bakcyla twórczego myślenia. Eksperymenty intrygują, pobudzając dziecięcą wyobraźnię oraz aktywność. W naszym domu od jakiegoś czasu trwają więc próby nietypowego użycia sprzętów domowych; porażki oraz zwycięstwa jak u Kurzawki i Kwasa wzbudzają triumfalny uśmiech odkrywcy, nie nużą.
     "Podręczny nieporadnik" to perełka o perfekcyjnie dopracowanych nawet i najdrobniejszych szczegółach, nienadęta jednak, a swobodna! Żywy język niesie z sobą lekko przemądrzałą dumę, wypływającą z powagi przeprowadzonych testów; swym inteligentnym tonem może poszerzyć zasób słownictwa czytelników. Sugestywne ilustracje o rysach karykatury zadziwiają pomysłowością, urzekają detalem, wyrażeniem dynamiki oraz emocji bohaterów; po brzegi wypełniają każdą ze stron. Do rozmaitych walorów-bodźców dołączają: różnorodna czcionka, rozkładana wkładka, kieszonkowy format, czy nawet dowcipna stopka redakcyjna, czyniąc "Młotek" książką zdecydowanie nietuzinkową, której kartki przewraca się z zachłannością.
Wydawnictwo: Czerwony Konik
Rok wydania: 2009
Format: 15x19 cm
Ilość stron: 32
Cena: około 14 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...