Przejdź do głównej zawartości

"Wędrowały dwa wielbłądy", Emilia Waśniowska; ilustracje: Elżbieta Krygowska-Butlewska

     Waaarto kolekcjonować piękne chwile, bo dają trudniej zniszczalną, wewnętrzną radość - czarodziejski budulec potężnych fundamentów bezpieczeństwa. Bohaterowie wierszy Emilii Waśniowskiej są silni właśnie wdziękiem zatrzymanych chwil - pęczniejących małymi
pretekstami do szczęścia, pełnymi bliskości oraz serdeczności. Pamiątki dzieciństwa nie mają tu fajerwerków; mnóstwo w nich prostoty i codzienności, łatwo więc czytelnikom odnaleźć w sobie ułamki zatrzymanych chwil, uśmiechnąć się do wspomnień, celebrować je. Sztuką jest je nieustannie zauważać, chwytać i przedłużać ich istnienie;) Bohater tomiku to potrafi - cieszy się huśtaniem na huśtawce, kolekcją niepotrzebnych rzeczy, obcowaniem z przyrodą... Jest bardzo dziecięcy: mieszka w nim ciekawość świata, lubi więc zadawać pytania i marzyć, dostrzega to, co nieistotne, a przede wszystkim ma w sobie mnóstwo wrażliwości i serdeczności do wszystkiego, co go otacza.
     Jego świat to przede wszystkim dom, kolekcjonuje też mnóstwo własnych pytań i zamyśleń. Przestrzeń utkana z wierszy Emilii Waśniowskiej nie jest krainą idealną, czasem bowiem kłębią się nad nią chmury - smutek, złość, kłopoty, jednak galeria dobrych wspomnień i pewność miłości bliskich to właściwy strażnik uśmiechu. Karty przepełnia tu ciepło bijące od małych zwyczajnie-niezwyczajnych cudów, lekkość i prosta mądrość. Wiele liryków to obrazy - chwile przywoływane z przeszłości, dużo wśród nich też zamyśleń oraz dobrych, ale nienachalnych rad-przepisów na radość.
     Język Waśniowskiej jest prosty i lekki, bije od niego ciepło oraz dobra energia, dobrze się go czyta nie tylko dzięki rymom; czasem (z dobrym rezultatem) autorka się nim bawi. Słowa nie spłycają ani nie gubią głębi doświadczeń bohatera, przeciwnie - są one wyraźne, czyste, naturalne. Jego wrażliwość uwypuklają zjawiskowe ilustracje Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej, pełne barw, detali, ruchu... Mnóstwo w nich fantazji i lekkości, radości, baaardzo są nam bliskie:)))
     Inne książki zilustrowane przez Elżbietę Krygowską-Butlewską to m. in: "Bajka o kapciuszku", "Ptasia Jaga", "Mysz jak nie mysz".
Wydawnictwo: Mila
Rok wydania: 2015
Format: 175 x 280 mm
Ilość stron: 44
Cena: około  zł
Oprawa: twarda

Komentarze

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.