Przejdź do głównej zawartości

"Ryjówka przeznaczenia", Tomasz Samojlik

     Echem wdzięczności odbija się bycie miłym mimo odmiennych przekonań i natury otoczenia. Dobrzyk, postępujący wbrew instynktowi ryjówek, nosi imię znaczące: ma miękkie serce, nieobojętne wobec cierpienia oraz krzywdy;
pomaga, płacąc własną niewygodą a nawet głodem. Nagrody przychodzą niespodzianie; ratują go z opresji, ułatwiają wypełnienie misji: szczęśliwie, dzięki nim spełni się przepowiednia. Zagadkowe znamię ryjówki nie będzie już pustym znakiem! Choć znacznie większy, Czarny Nieprzyjaciel zostanie pokonany, przestanie zatruwać dolinę; zanim się to jednak stanie, Dobrzyk (najmniejszy polski ssak) oraz jego sprzymierzeńcy staną się bohaterami dowcipnej sensacyjnej fabuły.
     Podobnie jak druga część ("Norka zagłady"), pierwsza wciągnęła nas niepostrzeżenie i bez reszty, warstwę edukacyjną komiksu przyćmił intensywny rytm bagien. Perypetie związane z polowaniem, wyprawa, walki, wątek sercowy dramatyzują fabułę, przekonując optymistycznie, że w życiu wiele można zyskać dobrem. Zawsze jest ktoś, kto pomoże - łańcuszek powiązań nieustannie posuwa akcję do przodu. Nad kartami unosi się wiele zaraźliwej pozytywnej energii; baśniowe krople rezolutnie przeprowadzają tunelem emocji i uczuć, bezsilność nie zagrzewa w nich miejsca. 
     Humor skrzy się tu na wiele sposobów - zabawnymi perypetiami, znakomitymi ilustracjami, arcyśmiesznym, trafnym tekstem... Wyłapywanie rozmaitych smaczków choćby natury obyczajowej czy kulturowej stwarza niebywałą frajdę! Nic dziwnego, że nawet nie zauważyliśmy jak wiele informacji przyrodniczych skrywa, ile z nich pozostaje! To nie tylko nazwy gatunków (np.: ryjówka aksamitna, rzęsiorek rzeczek, ziębiełek białawy), ale ich wygląd, zwyczaje, tryb życia, zagrożenia... Sympatyzujący "Przewodnikom dla prawdziwych tropicieli" nie będą zawiedzeni!
     Ilustracje kipią emocjami i dynamiką. Jak na prawdziwych bagnach - wiele wśród nich zieleni i brązów, mnóstwo przejrzystości oraz satyry. Zwykle rozmywają tło, nie rozpraszając wzroku; koncentrują się na tym, co dzieje się z bohaterami. Fantazja nie przysłania tu ekologicznej prawdy, dodaje raczej wyrazistych rumieńców. Doskonała zabawa gwarantowana!
     
Rok wydania: 2012
Format: 165x235 mm
Ilość stron: 112
Cena: około 25 zł

Komentarze

  1. w tym roku zapowiadany jest jeszcze jeden komiks dla dzieci tego autora: "Bartnik Ignat i skarb puszczy"; gdzieś tak pod koniec wakacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki! Zapowiada się obiecująco! To, co jest szczerze zaangażowane, najbardziej porusza:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.