Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

03 grudnia, 2012

"M.O.D.A. czyli Metki Obcasy Dżinsy Adidasy", Katarzyna Świeżak i Katarzyna Bogucka

     Modę tworzą małe dzieła sztuki - zbytkowny kaprys wielkich nazwisk przeplatają funkcjonalnym pomysłem, czasem szokują, by innym razem urzekać czy zadziwiać prostotą. Nieustannie się zmienia, jak fale - powraca echem. Literacki patchwork Katarzyny Świeżak udowadnia, że nasiąkając
konceptami wielkiego świata można kreatywniej myśleć o własnym ubiorze, odnaleźć swój styl, zadomowić się w nim. W morzu różnorodności każdy znajdzie dla siebie coś, co pomoże wyrazić osobowość, podkreśli figurę, doda uśmiechu. Stroje naśladują, podkreślają, wywołują wrażenia... Codzienna wygoda miesza się w książce z ekstrawaganckimi pomysłami, wielkie pieniądze z projektami dostępnymi każdej kieszeni, odwaga z propozycją dla nieśmiałych... Kontakt z różnorodnością zmienia, obalając schematy myślowe, otwierając człowieka na docenienie piękna różnic, tym bardziej to cenny temat. Wycieczka stronami lektury jest spacerem w czasie (ze stu pięćdziesięciu ostatnich lat wyławia smakowite kąski) i przestrzeni geograficznej (przy każdym projekcie dostrzec można m.in. flagę jego ojczyzny); prezentuje nie tylko odzież, ale i sylwetki projektantów, modeli, znanych entuzjastów wybranych projektów... Fakty okraszono przejrzystymi wyjaśnieniami; urokliwe impresje, ciekawostki i absurdy z maratonu wiedzy czynią pasjonującą opowieść o historii ubrań. W tak pomysłowym gąszczu światowej mody nawet laik nie poczuje się obco - entuzjazm autorek rozjaśnia mrok, zasiewa pasję, uwrażliwia. Małe oraz duże kobietki, a nawet panowie (!) doświadczając różnorodności tworzyw, kolorów, pomysłów mają szansę odważniej, ale i krytyczniej poszukiwać własnego stylu, komponować jego elementy, bawić się nim.
     Mozaikę opowieści lepią czterostronicowe, lekkie w lekturze rozdziały; z gracją prowadzą czytelników. Słowa ich są przejrzyste, sugestywne, trafne i nieprzegadane; puszczają do nich oko ilustracje Katarzyny Boguckiej (zilustrowała m.in.: "Co tu jest grane?", czy "Maryna, gotuj pierogi!"), podsycające dociekliwość, zapadające w pamięć. Uwypuklają to, co w trendach ważne, pieczołowitość łączą z uogólnieniem, tryskają doskonałym humorem, serwują zabawne a krótkie dialogi, wymowną mimikę. Zmysłowe pozy, geometryzowanie postaci, wąski dobór kolorów czarują niezapomnianym klimatem! "M.O.D.A." to również zabawa z rozmiarem i grubością czcionek, przede wszystkim jednak: inspirujący rarytas, wart bliższego poznania;))
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2011
Format: 200x200 mm
Ilość stron: 148
Cena: około 38 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...