Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

15 grudnia, 2011

"Czupieńki. Gwiazdka", Gerard Moncomble, Paweł Pawlak

        W czynieniu dobra nie jest istotna wielkość wzrostu lecz serca. Maleńkie  rozmiarem Czupieńki potrafią mocno kochać! Miłość zmienia; ich wrażliwość oraz serdeczna troska nie tylko ocaliły życie gasnącej gwiazdce, ale i dopomogły jej trafić nad betlejemskie niebo.
To krótka, zaledwie kilkunastokartkowa opowieść, nad prostotą której z pewnością warto zatrzymać się z dziećmi. Często przegadanie zagłusza to, co najważniejsze, w "Czupieńkich" przesłanie nasycają: wyrazistość, czytelność, głębia. W tej magicznej książeczce jest miejsce dla subtelnej pomocy, a mimo panującej w lesie zimy- ciepło kominka oraz serc. Rozkłada ona kładkę do Historii Ważnej i bardzo aktualnej w adwentowym czasie- o narodzeniu maleńkiego Jezuska. Nie mówi o nim wprost, lecz ukazuje cel i rolę ocalonej gwiazdki, oczekiwanie królów na jej światło. W czynach Czupieńkich kondensuje chrześcijańską myśl o miłości do bliźnich- o dawaniu siebie, rozpalaniu piękna, a gaszeniu mroku.
     Subtelna poetyckość "Czupieńkich" to nie tylko prostota fabuły Gerarda Moncomble (jego strona tutaj ), ale i urokliwe obrazy, stworzone przez Pawła Pawlaka (zilustrował m.in. "Koniec świata i poziomki", "Podręczny nieporadnik. Młotek" ). Maleńkie istotki wyczarowane jego wyobraźnią mają długie ryjki, cieniutkie rączki i nóżki, noszą kapelusze. Mieszkają w domkach usytuowanych na drzewach wysokiego lasu, otaczają się sprzętami podobnymi do ludzkich, lubią książki. Magiczne ilustracje często mówią tu więcej niż tekst, są delikatne, nieco tajemnicze, nastrojowe. Wpatrywanie się w nie przynosi nie tylko radość, jest też zachętą do snucia własnych opowieści o życiu Czupieńkich.
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania:2009
Format: 210x227 mm
Ilość stron: 28
Cena: około 22,5 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...