Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

05 lipca, 2014

"Zaklęcie dla Golema. Praga", Krzysztof Petek; ilustracje: Olga Reszelska

     Suche poznawanie zabytków trąci nudą; przygody zabarwiają go emocjami, w ich towarzystwie chłodna obojętność niknie. Gdyby nie one, praski weekend z tatą (zapalonym historykiem sztuki) z pewnością nie wywołałby takiej radości, a wiele detali niepostrzeżenie przesączyłoby się przez
dzieci, by wtulić się w ich niepamięć. Bliźniaczki (Ula i Wera) oraz ich starszy brat Dominik nie zapragnęliby wrócić do czeskiej stolicy, a marzą o tym i to bardzo.
     Intensywny to dla nich czas - choć nigdy nie przepadali za zwiedzaniem, spieszno im do wielu typowych Pradze miejsc. Fotografują, notują, kontrolują rzeczywistość ze zdobytymi w domu informacjami... Zdecydowanie nie pozostają bierni! Motywuje ich sporządzona niegdyś przez dziadka krzyżówka - tajemniczy szyfr, wiodący do oryginalnego skarbu. Rozwiązując ją, osobiście poznają miasto, a że wiele w nim tego, co warto zobaczyć, tłoczno w książce od nazw i przygód. Często się kłócą, jednak wspólne działanie i przedrodzicielska konspiracja jednoczą rozgadaną inteligentną trójkę.
     Mało tu opisów, duuużo za to przestrzeni do rozmów - elokwentni detektywi nieustannie poganiają nimi akcję. Przyszła aktorka, wegetarianka, zapalony cyrkowiec są różni, wpadają więc na rozmaite pomysły, dostrzegają inne istotne rzeczy. Towarzyszenie im to nie tylko doświadczanie zabytków Pragi, to również czeski język, kuchnia, elementy kultury, fakty z przeszłości... Dynamiczne, zgrabne dialogi zaserwowały nam nie tylko pokaźną dawkę humoru, ale i niepostrzeżenie zaznajomiły z wieloma ważnymi dla Czech postaciami, topografią miasta, historią, zwyczajami i kulturą dawnej Europy... Wielość informacji nie przytłacza, bowiem ważniejsza jawi się akcja, której śpieszno do rozwikłania zagadki. Zabawa więc świetna, znakomite też przygotowanie do poznawania Pragi lub powycieczkowe poukładanie w sobie obrazów oraz faktów.
     Czarno-białe ilustracje Olgi Reszelskiej (znanej nam z ilustracji do brawurowej książki Joanny Olech - "Tarantula, Klops i Herkules") podsycają wyobraźnię: są lakoniczne, pełne niedopowiedzeń, zwykle z elementem, który intryguje.
Wydawnictwo: Dookoła Świata
Rok wydania: 2013
Format: 145x205 mm
Ilość stron: 184
Cena: około 25 zł

1 komentarz:

  1. Cześć, piszę w trochę nietypowej sprawie i postanowiłem zwrócić się do blogerów, których obserwuję :) Nie organizuję łańcuszków blogowych lub konkursów, w których nominuje się innych blogerów, u siebie chcę stworzyć wpis, w którym inni blogerzy (niekoniecznie piszący o kulturze) chcieliby dodać od siebie jakąś propozycję z dziedziny literatury, muzyki lub filmu. Każda wypowiedź byłaby podlinkowana, a jeśli udałoby mi się zebrać większą ilość wpisów i jeśli byliby chętnie blogerzy na takie coś, powstałby bezpłatny e-book, który prezentowałby książkowe, filmowe i muzyczne propozycje na wakacje polskich blogerów :) Prośbę tę skierowałem do kilku blogerów, których mam w obserwowanych, których czytam i do tych, bądź do których zaglądam. Nie wiem jeszcze, co z tego mojego projektu wyjdzie, ale mam nadzieję na fajny i ciekawy pomysł akcji. Nie trzeba niczego ogłaszać na swoim blogu, nie ma bannerków i próśb o lajka (chociaż można komuś polecić, nawet prywatnie szepnąć słówko :)) Nie chcę, żeby to wyszło na spam, ale podam adres, pod którym są wszystkie namiary i pełny opis projektu oraz przykłady http://siemowi.blogspot.com/2014/07/niespodziewanka-zabawa-i-propozycja-dla.html Darek :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...