Przejdź do głównej zawartości

"Pies i jego chłopiec", Eva Ibbotson; ilustracje: Joanna Gwis


                                                    
     Biegać z psem, czuć chłód jego nosa na swoim policzku, słyszeć wesołość powitalnego skomlenia to niegasnące, nie tylko dziecięce marzenie. Tysiące drogich zabawek nie zagłuszyły go w sercu dziesięcioletniego Hala, z powtarzaną rodzicom prośbą wciąż łączył
nadzieję na autentyczną radość i więź. Zagubieni w labiryncie zimnego pieniądza zapomnieli, że pies nie jest kolejną zabawką- czuje i potrafi kochać, że dziecko należy traktować poważnie, wypożyczyli więc na dwa dni kudłatego kundla, by zgasić męczące nalegania. Nie przewidzieli, że Fleck i ich samotny syn pokochają się tak bardzo, że zrobią wszystko, aby na zawsze zażegnać widmo okaleczenia rozłąką. Niewygody, chłód, głód, czy niebezpieczeństwa nie odstraszyły ich od zejścia ze szlaku prowadzącego do odległego Brewick- wspólny los oraz akceptacja dziadków stanowiły zbyt ważną nagrodę! Mimo piętrzących się przeciwności doznali jej nie tylko tam- na wybrzeżu, ale i w rodzinnym Londynie, determinacja oraz pomocna dłoń przyjaciół czynią przecież cuda.
     Kto kocha psy, poczuje w autorce pokrewną duszę, pod wpływem lektury serce obojętnego wypełni sympatia. Dynamiczna narracja Evy Ibbotson nie tylko odbija zdarzenia, odzwierciedla też emocje oraz uczucia zarówno ludzkich, jak i psich bohaterów, buduje wrażliwość na ich los. Każdy psów ma swoja historię, a wszystkie obrazują jedną z głębszych myśli "Tajemniczego ogrodu"- kontakt człowieka z naturą otwiera go, uszlachetnia. W książce "Pies i jego chłopiec" dogoterapia upiększa ludzki los, psy z ludźmi czują się szczęśliwsze, więc jak w baśni- ich wspólna droga staje się radośniejsza i prostsza, właściwsza. Potrzebujemy nadziei, szczęśliwe zakończenia zawsze ją dają; przynoszą też poczucie ładu, motywują do działania.
     Istnienia i ich wspólne relacje w opowieści Ibbotson zdrowieją, nabierają blasku. To galeria wyrazistych postaci- złych zepsuło bogactwo, dobrzy są ubodzy; egoizm i pustka na szczęście przegrywają z wrażliwą prostotą. Pokazuje rzeczywistość prawdziwie, bez upiększeń, a jednak ciepło, w sposób wrażliwy, czasem z poczuciem humoru. Traktuje również na temat samotności, akceptacji, odpowiedzialności, życzliwości, szczerości... Pod warstwą wciągającej przygody kryje się drugie dno- wyrazisty system wartości, mądrość, przy których z pewnością warto się zatrzymać. Są zamknięte w atrakcyjną formę, dobrze opowiedziane, łatwo więc poddać się ich urokowi, by do rzeczywistości wrócić z uśmiechem.
     Ilustracje do książki zmalowała Joanna Gwis (jej prace można podglądnąć tutaj ); są czarno- białe, swobodne, niedopowiedziane. Uwypuklają sedno każdego z rozdziałów.
***
"Pies, który należy do kogoś na zawsze, jest psem wolnym", Eva Ibbotson
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2011
Format: 198x128 mm
Ilość stron: 308
Cena: około 18,50 zł

Komentarze

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.