Przejdź do głównej zawartości

"Tajemniczy ogród", Frances Hodgson Burnett; ilustracje: Alicja Rybicka

      Miłość zmienia ludzi; bez niej radość serc gaśnie, a wyziębione samotnością oczy nie dostrzegają piękna. Mary i Colina nikt nie przytulał, nie powtarzał jak bardzo ich kocha, nie towarzyszył w zabawach... Tak bardzo samotność okaleczyła tę dwójkę małych
egoistów, że swoim nieszczęściem ranili nie tylko siebie, ale i współmieszkańców. Ogród ich uwrażliwił; nauczył cierpliwości, delikatności oraz odpowiedzialności, wpłynął też na poprawę zdrowia. Tajemnica chwil spędzanych na pielęgnowaniu go przekierowała myśli daleko od torów pędzących do samolubnego "ja". Otwarcie na świat zmieniło wszystko i wszystkich wokół.
     Ogród to symbol ludzkiej duszy, którą łatwo zaniedbać. Troska o nią sprzyja kwitnieniu pięknych myśli, dobrych słów i szlachetnych czynów. Ludzie niepotrzebni zaczynają nie lubić innych, Frances Hodgson Burnett udowadnia jednak, że nawet najbardziej mroczne istnienie można rozświetlić wytrwałą troską, rozgrzać ciepłem miłości. "Tajemniczy ogród" to przejrzysta refleksja na temat roli mądrego rodzicielstwa i potrzeby beztroskiego dzieciństwa. Ukazuje też jak bardzo ludziom potrzebny jest kontakt z przyrodą- otwiera ich, uwrażliwia, uodparnia organizm.
     Mimo upływu lat książka ta niezmiennie porusza i wciąga młodych, ale i dorosłych czytelników do świata, w którym miłość wygrywa. Jest ponadczasowym tekstem, traktuje bowiem o sprawach, które zawsze pozostaną aktualne i ważne. W wydaniu "Skrzata" mówi o nich żywy język, będący zasługą nowego tłumacza- Pawła Beręsewicza (autor m.in. "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek" ); jest on barwny, przystępny, staranny, oddaje nie tylko ludzki temperament czy nastrój chwil, ale i gwarę.
     Ilustracje Alicji Rybickiej to dwie, równolegle prowadzone opowieści- jedna tworzy rozsiany miedzy rozdziałami atlas roślin ogrodowych, druga traktuje na temat ludzkiej przemiany. Pierwsze z nich są barwne, sielskie, opatrzone krótkimi notatkami, pozostałe tworzą brązowe kreski o koloryzowanych elementach. 
     Niezwykle mądrą, wnikliwą adaptacją "Tajemniczego ogrodu" jest ekranizacja Agnieszki Holland. Zamyka w sobie poetycką lekkość, wrażliwość, głębię. Można ją podglądnąć choćby tutaj.

Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2011
Format: 165x240 mm
Ilość stron: 322
Cena: około 27 zł

Komentarze

  1. Śliczne są te ilustracje, prawda? Nabyłam całkiem niedawno, choć jeden egzemplarz już mam... nie mogłam się oprzeć :) Ale do czytania z Młodym zabiorę się dopiero wiosną :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mają coś w sobie! Niezwykły był pomysł połączenia tych odbijających narrację z fragmentami atlasu kwiatów! A wiosna baaardzo pasuje do czytania "Tajemniczego ogrodu".

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.