Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

14 lipca, 2011

"Wielkie zmiany w dużym lesie", Grażyna Ruszewska; ilustracje: Piotr Fąfrowicz

     W historii dużego lasu zaszły ważne zmiany w trzech wcale nie wielkich jego mieszkańcach. Każde ze zwierząt odkryło sekret, będący kładką do szczerego uśmiechu, zmianą dotychczasowego myślenia, stylu życia. Pan Biedronka pragnąc
podziwu maskował wygląd nienaturalnym strojem, zrozumiał jednak, że najpiękniej jest być sobą - bliscy zawsze odkryją piękno, wybaczą niedoskonałości. Zając Ambroży zdawał sobie sprawę z tego,  że jest tchórzem; lęk przeszkadzał mu w realizowaniu pięknych marzeń. Zapomnienie o strachu pozwoliło zakwitnąć jego odwadze, wtedy poznał, iż obłaskawiając go może doświadczać nagrody - piękna, o którym śnił. Praktyczny Jeż Bolesław po raz pierwszy w swoim uporządkowanym życiu poczuł radość zabawy. Zrobił to z oporem, lecz Nowe niespodziewanie okazało się piękne! Warto było zmienić ciche przyzwyczajenia - ze śmiechem przecież łatwiej żyć!
     Kanwą tych trzech jakże prostych w odbiorze opowieści stały się uniwersalne problemy, które przeżywają czasem zarówno młodzi, jak i dorośli. Czytelnicze spotkanie z nimi może być przygotowaniem do rozmów na temat akceptacji własnej tożsamości, obłaskawiania lęku, wychodzenia poza zgnuśniałe schematy. Dzieciństwo to ważny czas nauki rozpoznawania własnej osobowości, ale i zauważenia postaw otaczających ludzi. Zrozumienie nie tylko własnych problemów to istotna podróż w głąb człowieka, ułatwiająca funkcjonowanie w świecie!
     Są to pogodne baśnie; nie pokazują zła, lecz ludzkie słabości. Ich bohaterowie pod wpływem doświadczeń stają się lepsi; do tych zmian dochodzą sami - od nas, nie od najserdeczniejszych nawet bliskich zależą wielkie zwycięstwa w sobie! O tym, że nie przychodzą one łatwo mówią trzy krótkie, jednowątkowe teksty. Ich treść jest nieskomplikowana, a więc wyrazista w odbiorze. Bardziej nastawione są na opis niż na dynamiczne dialogi; nie dzieją się w nich niepokojące sprawy. Mogą wyciszać przed snem - ich narracja płynie spokojnym rytmem. Przeplatające się ze słowami nastrojowe obrazy Piotra Fąfrowicza (zilustrował "Zielony i Nikt") mówią tym samym głosem. Są barwne, czytelne, spokojne. Istotni w nich są bohaterowie, dlatego nie tłoczą się w nich zbędne elementy. Nienachalnie tworzą atmosferę, sprzyjającą nie zabawie, lecz rozmyślaniu.
Wydawnictwo: FRO9
Rok wydania: 2006
Format: 215x256
Ilość stron: 64

Cena: około 10 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...