Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

31 maja, 2011

"Od stóp do głów", Eric Carle

       Lektura tej książeczki to zaproszenie do zabawy w naśladowanie rozmaitych ruchów zwierząt; dzieci z pewnością odpowiedzą na nie z radością. Jej tekst oparty został na znakomitym, choć jakże prostym pomyśle dialogu motywującego do działania. Jak w
rytmicznej wyliczance ktoś podaje przykład łatwego ćwiczenia gimnastycznego, charakterystycznego dla danego zwierzęcia, zaś sprytne dziecko na sportowe wyzwanie odpowiada nie tylko słowem, ale i wykonanym ruchem. Ciężko maluchom wsłuchującym się w tekst, formułowany i do nich (często pada pytanie: "Czy ty potrafisz [... ]?") wysiedzieć spokojnie! Wesoły pokaz rozgrywać musi się więc nie tylko na ilustracjach, ale i w realnej przestrzeni - tuż obok czytającego. Stworzone na kartkach sylwetki zarówno dzieci, jak i zwierząt na tyle sugestywnie oddają ruch, iż trudno byłoby wobec niego pozostać obojętnym- są kolejnym magnesem do ruchowej zabawy! Swoimi intensywnymi kolorami przyciągają wzrok, nierozpraszany zbędnymi szczegółami. W sposób nierozerwalny łączą się ze słowami; inspirują do podpatrywania przyrody i wymyślania własnych ćwiczeń. Krótki, rymowany tekst łatwo wpada maluszkom w ucho; jego radosny nastrój jest jednocześnie okazją do nauki nazw zwierząt oraz części ciała. Twarde, błyszczące kartki oraz zgrabny format sprzyjają przyjemności lektury.
     Inną, równie pomysłową i radosną książeczką Erica Carle - autora zarówno wierszyka, jak i obrazów (którego blog tutaj) jest słynna  "Bardzo głodna gąsienica".
 
Wydawnictwo: Tatarak
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 32
Cena: około 13 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...