Przejdź do głównej zawartości

"Księga straszliwej niegrzeczności", Ian Whybrow; ilustracje: Tony Ross

     Aby przeżyć przygodę, trzeba wyjść jej naprzeciw! To najcenniejsza nauka, jaką wyciąga Wilczuś, wyruszywszy w podróż po to, by stać się złowilczym. Edukację w Szkole Złości i Chytrości według oczekiwań rodziców ma zwieńczyć medalem
złoczycielskim, przewrotnie jednak to rezolutność ucznia zmienia nieudane miejsce; jego kształtują przygody, przypadkowo spotkane zuchy.
     Inicjacja nie jest łatwa - nieznany świat, zmęczenie, tęsknota za stałością, przeciwności... Wielokrotnie okazuje się jednak, że strach ma zaledwie wielkie oczy. Opuszczenie rodzinnego domu staje się szkołą zaradności i sprytu, a że Wilczuś jest bystry, pilne notowanie antynauk Stryjca-Złyjca przewrotnie staje się lekcjami dla leniwego nauczyciela. Rozczarowanie edukacją obrośniętą mitem nie boli, zmartwienie zagłusza bowiem dynamika zdarzeń - bohater ma zdolność wabienia przygód. Poruszanie się pośród meandrów bycia dobrym i niegrzecznym nierozerwalnie związane jest u niego z rozbrajającą ufnością; szczególnie dzięki niej Wilczuś ma moc natychmiastowego zjednywania czytelniczej sympatii;)
     jako nadawca listów ze swadą relacjonuje rodzicom swe dzieje, skrótowe ilustracje lekko i dynamicznie odbijają zdarzenia, krótkość rozdziałów podsyca witalność stron. Przekorny dydaktyzm jest tu wyraźny, ale nienachalny, trudno na nim koncentrować uwagę - żywiołowe tempo nie pozwala na spokojną lekturę.
      Im częstsza złość zaśniedziałego stryja, tym liczniejsze dobro i śmiech, bo humor to podstawa książki Whybrowa. Kipią nim gęsto rozsiane ilustracje, pęcznieje w niuansach językowych, wiele go też w komicznych sytuacjach. Śmialiśmy się mnóstwo razy, z nastawieniem na kolejne salwy śmiechu sięgamy właśnie po następną część, "Księga" jest bowiem pierwszym z dziewięciu tomów cyklu.




wydawnictwo: Poradnia K
tłumaczenie: Ernest Bryll
rok wydania: 2015
format:147 x 210 mm
ilość stron: 128
cena: około 25 zł
oprawa: twarda

Komentarze

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

     Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

        Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona  tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.

"Dziadek i niedźwiadek", Łukasz Wierzbicki; ilustracje: Ireneusz Woliński

     Choćby wojnę rozpętano w słusznej sprawie, zawsze rodzić będzie okrucieństwo, strach, samotność. Akcja książki Łukasza Wierzbickiego (autor m. in. "Afryki Kazika" ; jego strona  tutaj ) rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej, jej bohaterami są polscy