Przejdź do głównej zawartości

"Zielnik. Zioła łąk i ogrodów", Henryk Garbarczyk; ilustracje: Magdalena Prugar-Kazubek

     Zioła rosną nie tylko w doniczkach; częściej niepozornie, niedaleko nas. Smutne, że mimo licznych walorów, niknie praktyczna znajomość ich. "Zielnik" nie tylko zachęca do uważnego wyjścia do ogrodu czy na łąkę, ale i do świadomego delektowania się bogactwem zieleni,
czerpania z jej dobroczynnych właściwości. Rozpoczynają go fachowe rady dotyczące zbierania ziół w celach leczniczych oraz odrębne wskazówki, związane z przeznaczeniem roślin na zielnik.
     Książka została pomyślana w ten sposób, by stała się dla czytelnika zachętą do poznania a zarazem pierwszym realnym zielnikiem, bowiem po krótkim, a rzeczowym wstępie natrafiamy na karty, które stać się mogą kolekcjonerskim skarbem. Strony parzyste to nie tylko nazwy, charakterystyka konkretnych ziół,  ich właściwości, ale i przestrzeń dla właściciela - w wyznaczonych miejscach może on wklejać zasuszone rośliny, opisywać miejsce zbioru, datować go. Strony nieparzyste są miejscem dla ilustrowanych roślin. W ich barwnych portretach wiele realizmu, detali, zbliżeń kwiatów, wrażliwości na odcienie... Nie sposób pomylić gatunki, obrazy wyraziście oddają naturę.
     Wybrano dwadzieścia pięć roślin ogrodowych oraz polnych, które ułożono w kolejności alfabetycznej bez klucza wyboru - obok znanych są rzadsze, pośród leczniczych znalazły się gatunki o walorach smakowych i kosmetycznych... Każdą zaprezentowano w podobny sposób - fachowo, konkretnie, bez dziecięcych uproszczeń; przejrzystość i rzeczowość nie pozwolą na zagubienie się w ilości wybranych informacji.
     Własna zasuszona, wklejona roślina jest szczególnym elementem książki, powodującym dumę, wzbudzającym zaangażowanie, zachęcającym do powrotów do książki. Duży format sprawia, że nie zabieramy jej często na spacery, ale skutecznie zaprosiła nas do tworzenia własnych zielników - mniej profesjonalnych, wykraczających poza wybory roślin przez autorów, praktycznego zgłębiania walorów ziół:)
     Album wchodzi w skład serii zielników, które można podglądnąć na stronie wydawcy - tutaj. Zostały wydane sporo czasu temu, niektóre nadal są dostępne; zdecydowanie warto zaprosić je do siebie!







wydawnictwo: ARKADY

rok wydania: 2006
format: 200 x 280 mm
ilość stron: 64
cena: około 20 zł
oprawa: twarda

Komentarze

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

     Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

        Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona  tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.

"Dziadek i niedźwiadek", Łukasz Wierzbicki; ilustracje: Ireneusz Woliński

     Choćby wojnę rozpętano w słusznej sprawie, zawsze rodzić będzie okrucieństwo, strach, samotność. Akcja książki Łukasza Wierzbickiego (autor m. in. "Afryki Kazika" ; jego strona  tutaj ) rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej, jej bohaterami są polscy