Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

16 czerwca, 2017

"12 półtonów. Książka o muzyce", Zuzanna Kisielewska; ilustracje: Jerzy Gruchot i Wojciech Koss

     Według naukowców muzyka towarzyszy ludziom dłużej niż mowa, a że obcujemy z nią nieustannie, zdecydowanie warto pochylić się nad nią wnikliwie. Tytułowe dwanaście półtonów to podstawowy składnik europejskiej skali melodycznej, nie tylko o niej wyczytacie w książce.
Strony aż kipią od różnorodnych ciekawostek, encyklopedia zaprasza bowiem do udziału w erudycyjnej uczcie. Jeśli rozpoczniecie przygodę z delektowaniem się nią, podążycie szlakami: historii, geografii, kultur, obyczajów, psychologii, fizyki... Niekrótka i intensywna to podróż, ogrom treści nie przytłacza jednak a intryguje; swoboda tematu oraz szerokie horyzonty autorki imponują. Każdą z informacji podano lekko, smakowicie, przejrzyście, nic dziwnego więc, że ilość terminów, faktów, nazw czy dat zachwyca, zachęcając do własnych poszukiwań.
     Książkę podzielono na cztery rozdziały; każdy pęka od zgrabnych, często zaskakujących pytań i fachowych, prosto spisanych odpowiedzi. Są pojęcia oraz triki muzyczne, kompozytorzy, ale i pomysły na wyobrażenie sobie muzyki, dylematy oraz rozwiązania zastosowane przez twórców... W ogromie wiedzy wiele sugestywności oraz analogii, dużo humoru oraz wrażliwości. Co ważne: encyklopedyczna forma nie przynudza, przypomina bowiem barwne gawędy; raczej podsyca ciekawość oraz sprzyja uważności  poszukiwań własnych.
     Ilustracje Jerzego Gruchota i Wojciecha Kossa wnoszą do lektury dużo pogody i prostoty. Są przesycone uproszczeniami, łączą niewiele kolorów, malują grubymi kreskami. Naukowe gawędy dzięki nim stają się lżejsze, dynamiczniejsze, przyjaźniejsze!
     Za sprawą "Półtonów" czujemy i wiemy więcej; nie przeczytaliśmy książki w jeden dzień, nie spamiętaliśmy wszystkich informacji, bo ich natłok trzeba sobie dawkować. Wrócimy do nich. Uważniej będziemy wychwytywać rozmaite muzyczne niuanse, dostrzegać, poszukiwać, ale i pytać. Co ważne, to dzieło bez górnych widełek wiekowych - zarówno czytelnik młody jak i starszy, laik i znawca znajdą w nim wieeele perełek:)
     Rozmowa Beaty Jewiarz z autorką w Niedzielnym Poranku do odsłuchania tutaj.Wydawnictwo: Druganoga
 Rok wydania: 2017
Format: 225 x 255 mm
Ilość stron: 128
Cena: około 55 zł
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...