Przejdź do głównej zawartości

"Wyprawa Shackletona", William Grill

    O powodzeniu wyprawy często decyduje misterna pieczołowitość przygotowań; ekspedycja Irlandczyka Ernesta Shackletona została obmyślana w sposób wytrawny i niebanalny. Jej uczestnicy wypłynęli z Wielkiej Brytanii, by pieszo przemierzyć Antarktydę; niestety 160 km od
lądu statek Endurance (słowo to w języku angielskim oznacza wytrzymałość) utknął w zwalisku kry lodowej. Z czasem osaczył go przybierający rozmiarem lód. Marzenie o dokonaniu czegoś nowego ustąpiło walce o życie - dwudziestoośmioosobowa załoga rozpoczęła heroiczną batalię o przetrwanie w srogich warunkach oraz o szczęśliwy powrót do domu; niestety bez statku zgruchotanego przez lód, w morderczych warunkach, z coraz mniejszą ilością prowiantu. Jej dowódca w swoim dzienniku napisał: "Wybrałem życie dla siebie i dla swoich przyjaciół." Fiasko pionierskich planów okazało się mozolnym zwycięstwem przezorności kapitana wyprawy; silny Endurance nie wytrzymał, wytrwała jego znakomicie dobrana załoga.
     "Wyprawa Shackletona" to przejrzysty obraz ekspedycji z początku XX wieku; tekst w niej zarzuca faktami, fachowym słownictwem, datami i nazwiskami, ilustracje to smaczki, które je sugestywnie uwypuklają, mistrzowsko wciągając w ducha niełatwej wyprawy. Rzeczowość informacji tworzyłaby niepełny, mniej czytelny portret, kredkowane obrazy uzupełniają fakty, ale i komentują: znakomitym detalem, wyrazistą dynamiką, emocjami, charakterami. Miękkie barwy zdominowały odcienie brązu, błękitu, szarości; mnóstwo tu ludzi, ale i ich małości wobec ogromu wszechobecnej bieli, wiele trudu oraz pomysłowości, potęgi natury, są też mapy... Wyprawa duża nie tylko formatem książki wciąga, kusi do podjęcia podróżniczych wyzwań, intryguje do głębszego jej poznania; archiwalnych materiałów w sieci mnóstwo! Tu jeden z filmów dokumentalnych (klik), a tam film inspirowany ekspedycją - klik!
     Dialog ilustracji z tekstem przypomina u Grilla doskonale dopasowane puzzle. Mnóstwo elementów ekspedycji pod dowództwem Shackletona wykazuje podobieństwo do nich: doświadczenie nabierane podczas wcześniejszych wypraw, staranna rekrutacja załogi, skrupulatne kompletowanie niemałego ekwipunku, umiejętne omijanie przeszkód... Przezorność to niedoceniana cecha! Każde działanie ma swą przyczynę oraz skutek; nasiąkanie tak przejrzystym przekazem zaprocentuje niejedną udaną wyprawą czytelników; z pewnością mniejszego kalibru, jednak przemyślaną. Podróż to będzie rodzinna, bowiem Grill podkreśla współpracę załogi, idealne wypełnienie misji każdego członka załogi i tak serwuje informacje, że lektura to zarówno dla młodych wiekiem jak i całkiem dorosłych;)
     Na You Tube zamieszczono filmik z hiszpańskim wydaniem książki, gęsto w nim od ilustracji; klik:) Blog autora, Williama Grilla tu; warto przenieść się na niego, by od kuchni popodglądać bieżące projekty. Polski fanpage książki tutaj:)
     Książka zdobyła nagrodę dla najlepszego picture booka dla dzieci w wieku 7-11 lat w kategorii "non-fiction" w Londynie w 2015 roku; rok wcześniej "New York Times" przyznał jej tytuł "Najlepszej ilustrowanej książki dla dzieci i młodzieży".
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Tłumaczenie: Agata Napiórska
Rok wydania: 2015
Format: 245 x 305 mm
Ilość stron: 72
Cena: nakład wyczerpany, egzemplarz dostępny w bibliotekach i na aukcjach
Oprawa: twarda

Komentarze

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.