Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

09 stycznia, 2017

"Robinson Crusoe", Ajubel

     Myli się ten, kto widząc tytuł, oczekuje od stron utartego spotkania z klasyką. Autor - Ajubel jest rysownikiem (można o nim poczytać choćby tutaj), rozdziały Daniela Defoe przekłada więc na 77 obrazów. Żadnemu nie towarzyszą słowa; rozkładówki są silne, sugestywne, zdecydowanie
więc warto dać ponieść się ich narracji! Soczystość barw i wielość różnokolorowych kresek budują opowieść intrygującą, dynamiczną, mocną. Poznajemy bohatera w tym samym momencie, w którym musimy go pożegnać, czujne oko śledzi nie tylko pętlę zdarzeń, ale i silne emocje, zamotane w każdą z kart. Ich tempo jest ogromne, mnóstwo też w nich dramatyzmu. Nastrój czasem buduje gęstość linii, innym razem wybór i tonacja kolorów, grubość kresek; jedno jest pewne: obojętne obserwowanie dramatu Robinsona nie jest możliwe! Ilustracje tętnią życiem - rozsadzają strony, podsuwają słowa, epatują nastrojami, wciągając do swego świata.
     Oryginalna opowieść Ajubela nie jest historią traktującą o zaradnym człowieku, walczącym o przetrwanie - to intensywne, niezwykle subtelne spotkanie z jego wrażliwością: tęsknotą, marzeniami, lękami... Wiele tu trudu, ale i powodów do uśmiechu, mnóstwo zagubienia czy samotności; niespokojne kreski magnetyzują spojrzenie, nie pozwalając na obojętne przekładanie stron. Każda rozkładówka to liryczny majstersztyk - pracochłonny, o witalnych, mocnych kontrastach, pełen napięcia; niby prosty, a jednak pełen precyzyjnych smaczków.
     Swoboda kunsztu Ajubela tkwi w drapieżnej ekspresji, która intensyfikuje przeżycia bohatera, w sposób szczególny pobudzając wyobraźnię czytelnika. Nie znając historii Robinsona można tropić jego los, snuć domysły; to intrygująca, detektywistyczna ścieżka, która skłoni czasem do powrotów do wcześniejszych zdarzeń, zamyśleń, łączenia z pozoru nieistotnych faktów. Pętla historii bohatera ma tu kluczowe, nienachalne, ale przejrzyste znaczenie. Opowieść Ajubela porwie i oczytanych w klasyce - znajdą w niej dopracowany dramat człowieka, swoiste odczytanie klasycznego utworu; można je uzupełniać znanymi wątkami.
     Książka została nagrodzona Bolognia Ragazzi Award - książkowym Oscarem w kategorii fikcja w 2009 roku. Strona autora tututaj jego blog. Na You Tube można obejrzeć wybrane rozkładówki z książki - klik:)
Wydawnictwo: Tako
Rok wydania: 2016
Format: 185 x 230 mm
Ilość stron: 180
Cena: około 55 zł
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...