Przejdź do głównej zawartości

"Figury", Maria Terlikowska; ilustracje: Stanisław Zamecznik

 
     Spostrzegawczość jest niezwykłą trampoliną wyobraźni! W codzienności pozwala dostrzec urokliwe detale, pochylić się nad nimi, podnieść te szczególnie intrygujące i unieść je daaaleko:) Maria Terlikowska zachęca do zabawy geometrią - z bliskiej rzeczywistości wyławia kwadraty,
koła, trójkąty; zatrzymuje się nad każdą figurą, mnoży jej metamorfozy, dopisuje zdawkowe narracyjne tło... Zachęca do dostrzegania ich, przyglądania się, obracania na różne strony, łączenia, ale i twórczego przekształcania. Kształty okazują się wszechobecne, praktyczne, codzienne; jawią się motorami największych ludzkich wynalazków! Wyobraźnia chętnie wplątuje się w taką zabawę, bo świat zaczyna się w niej wyłaniać jako fantazja na temat figur geometrycznych; świeżość i nieprzegadanie są jej sprzymierzeńcem:)
     Po przygodzie z każdą z książek jakże inne staje się rysowanie! Twórcze wariacje na temat kombinacji naturalnych w codzienności figur nie cichną;) Są trzy - "Czarodziejskie trójkąty", "Kolorowe koła" i "W pogoni za kwadratem"; wszystkie zapakowane w zgrabną teczkę; każda cienka, lekka, sugestywna, co potęguje łatwość wchodzenia w zabawę. Prostota przekazu i rytmiczność są jej szczególnym atutem.
     Każda z opowieści to bieg przez rozmaite obrazy - zaledwie prolog do zabawy, jakże znakomity jednak! Poszczególne strony są niezwykłym dialogiem tekstu z ilustracjami - zgrabnej rytmicznej rymowanki z minimalistycznymi obrazami. To nie tylko zestawienie cech trzech figur, ale i swobodne przechodzenie do innych, bardziej skomplikowanych (m.in. elipsa czy prostopadłościan), rozmowa autorki z czytelnikami. Ograniczone w barwie, minimalistyczne formy Stanisława Zamecznika pęcznieją od niedopowiedzeń, podobnie zdawkowy tekst - to niezawodny sposób na to, by rozbudzić wyobraźnię. Galop śladem figur swą energią skutecznie zaprasza do włączenia się w odkrywczy, niegasnący bieg;)
     Edukacyjna teczka jest wznowieniem serii wydanej osobno w latach: 1960 i 1970. Starannym, miłym w dotyku i zabawie cackiem:)
Wydawnictwo: Warstwy
Rok wydania: 2016
Format: 205 x 184 mm
Ilość stron: 3 książki w teczce, każda po około 24 strony
Cena: około 30 zł 
Oprawa: miękka

Komentarze

Prześlij komentarz

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.