Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

27 października, 2016

"Figury", Maria Terlikowska; ilustracje: Stanisław Zamecznik

 
     Spostrzegawczość jest niezwykłą trampoliną wyobraźni! W codzienności pozwala dostrzec urokliwe detale, pochylić się nad nimi, podnieść te szczególnie intrygujące i unieść je daaaleko:) Maria Terlikowska zachęca do zabawy geometrią - z bliskiej rzeczywistości wyławia kwadraty,
koła, trójkąty; zatrzymuje się nad każdą figurą, mnoży jej metamorfozy, dopisuje zdawkowe narracyjne tło... Zachęca do dostrzegania ich, przyglądania się, obracania na różne strony, łączenia, ale i twórczego przekształcania. Kształty okazują się wszechobecne, praktyczne, codzienne; jawią się motorami największych ludzkich wynalazków! Wyobraźnia chętnie wplątuje się w taką zabawę, bo świat zaczyna się w niej wyłaniać jako fantazja na temat figur geometrycznych; świeżość i nieprzegadanie są jej sprzymierzeńcem:)
     Po przygodzie z każdą z książek jakże inne staje się rysowanie! Twórcze wariacje na temat kombinacji naturalnych w codzienności figur nie cichną;) Są trzy - "Czarodziejskie trójkąty", "Kolorowe koła" i "W pogoni za kwadratem"; wszystkie zapakowane w zgrabną teczkę; każda cienka, lekka, sugestywna, co potęguje łatwość wchodzenia w zabawę. Prostota przekazu i rytmiczność są jej szczególnym atutem.
     Każda z opowieści to bieg przez rozmaite obrazy - zaledwie prolog do zabawy, jakże znakomity jednak! Poszczególne strony są niezwykłym dialogiem tekstu z ilustracjami - zgrabnej rytmicznej rymowanki z minimalistycznymi obrazami. To nie tylko zestawienie cech trzech figur, ale i swobodne przechodzenie do innych, bardziej skomplikowanych (m.in. elipsa czy prostopadłościan), rozmowa autorki z czytelnikami. Ograniczone w barwie, minimalistyczne formy Stanisława Zamecznika pęcznieją od niedopowiedzeń, podobnie zdawkowy tekst - to niezawodny sposób na to, by rozbudzić wyobraźnię. Galop śladem figur swą energią skutecznie zaprasza do włączenia się w odkrywczy, niegasnący bieg;)
     Edukacyjna teczka jest wznowieniem serii wydanej osobno w latach: 1960 i 1970. Starannym, miłym w dotyku i zabawie cackiem:)
Wydawnictwo: Warstwy
Rok wydania: 2016
Format: 205 x 184 mm
Ilość stron: 3 książki w teczce, każda po około 24 strony
Cena: około 30 zł 
Oprawa: miękka

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...