Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

21 stycznia, 2015

"Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem" Ewa Kozyra-Pawlak

     Egoizm w kociej odmianie czaruje osobistym urokiem. Odmiennie od ludzkiego - reakcją nań nie jest sprzeciw czy oburzenie, raczej szacunek i respekt. Przekonaniem o własnej wyjątkowej wyższości Bobik skutecznie kreuje siebie jako władcę. Ma królewski rodowód, jeździ karocą,
mieszka w pałacu, posiada dwie szaty oraz majątek ruchomy, otoczony jest służbą oraz poddanymi... Prowadzi iście królewski żywot! O jego urokach opowiada z wdziękiem i dumą, niezbyt rozwlekle i błyskotliwie. To kot elokwentny oraz inteligentny, jego sugestywne argumenty przekonują do tego, by ulec czarowi i traktować go jako władcę. Każdy kociarz wie jak duuużo prawdy w jego historii;)
     Równolegle ze słowami czytamy obrazy - dowcipną rozbieżnością puszczają wówczas do nas oko. Humor to znakomity a subtelny, w przecudne szaty ubrany. Jak na Ewę Kozyrę-Pawlak przystało niezwykłą techniką stworzony - przestrzeń nożyczkami skrojona, czasem przyfastrygowana, innym razem przyklejona czy wyszyta. Kolaż zawsze zmyślny, barwny, pogodny, podsyca więc wyobraźnię i przymilnie zachęca, by samemu ożywić wycinankowe światy. Warto być czujnym: wychwytywać niuanse słów, szperać wśród detali obrazów, łapać zderzenia obu...
     Bohaterowie "Bobika" to nie tylko tekstylne postaci. To zdecydowanie również emocje, uczucia, upodobania, charakter... I nastroje wyczarowane choćby skupieniem w jednym miejscu podobnych barw, nieco leniwych figur, dużej sympatii do kotów. Takie smakowite arcydziełko mogła wyczarować tylko kociarka, z pewnością znajdzie serdeczny aplauz u niejednego kociego sympatyka w każdym wieku!!!
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2014
Format: 220x220 mm
Ilość stron: 32
Cena: około 22 zł

2 komentarze:

  1. Oj, chyba dolacze ta pozycje do naszej biblioteczki. Oczywiście pod pretekstem rozwijania dziecięcia (a to ksiazka dla mnie, bo kocham koty!)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie dla kociarzy w kaaażdym wieku; na długo;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...