Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z styczeń, 2014

"Zły Pan", Gro Dahle; ilustracje: Svein Nyhus

      Przemoc zatrzaskuje drzwi. Blokuje. Poraża. Boj doświadcza jej we własnym domu - co jakiś czas, bez powodu z taty wychodzi Zły Pan, przy którym najlepiej zamilknąć, wstrzymać oddech, zniknąć.

"Auto Ferdynand", Janosch

      Wsparcie; niby banał, ale jak wysoko sięgnęlibyśmy bez niego? Wspólnie dokonać można nie tylko więcej, ale i radośniej, ciekawiej, z ubogacającą obecnością tego, czego nam brakuje. Janosch (znany z "Ach, jak cudowna jest Panama" ) na scenę zaprasza pojazdy; są skore do pomocy.

"Mój tato szczęściarz", Joanna Papuzińska; ilustracje: Maciej Szymanowicz

       Życie obfituje w sprzeczność, wieeele w nim nieoczywistości; nie zawsze łatwo dostrzec dwoistą naturę, trudno zaakceptować, a tym bardziej docenić jej ciemną stronę. Opowieść kilkuletniej dziewczynki (bohaterki znanej nam już z "Asiuni" - innej książki Joanny Papuzińskiej, również oscylującej wokół wojny)

"Wilk, pies i owce", Przemysław Wechterowicz; ilustracje: Bartosz Minkiewicz

      Elokwencja oraz dowcip najskuteczniej przykują uwagę słuchaczy! Wilk jest wytrawnym krasomówcą, zarówno słów jak i błyskotliwej celności mu nie brakuje, brawurowa energia nie gaśnie. Zręcznie rekonstruuje kluczowe wydarzenia zainicjowane pięć miesięcy od rozpoczęcia własnego monologu.

" W przedszkolu", Guido Wandrey

     Dołączanie do grupy nie jest łatwe zwłaszcza dla debiutujących w towarzyskiej roli. Oswojenie w sobie niezbyt znanych miejsc i panujących w nich zwyczajów obiecuje wzmocnienie pewności siebie, złagodzenie też niektórych z lęków.