Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

08 lipca, 2014

"Oto jest Paryż" Miroslav Šašek

     Prostota to lekkość, przejrzystość i wdzięk - niepodważalne atuty niejednej opowieści. W Paryżu tłoczno od osobliwości wartych zatrzymania; poznajemy te, które są ważne dla naszego przewodnika - Miroslava Šaška. Spacer z nim przypomina zjawiskową podróż wehikułem czasu, można bowiem
przenieść się do stolicy sprzed 50-ciu lat. Podążając za osobistym doświadczaniem miasta dostrzegamy nie tylko nieruchome budowle, ale i zmiany w świecie, który już nie wróci, jak echo wybrzmiewa więc zwielokrotniony motyw historii.
     Urok naszego przewodnika to przede wszystkim uśmiechnięta lekkość nie tylko słów, ale i (przede wszystkim!) obrazów. Swą żwawą opowieść kieruje wprost do czytelnika, nie tylko go informując, ale i często doradzając. Jego Paryż tętni życiem - nie martwe budowle, ale ruch wokół nich jest istotny, doświadczanie ich przez ludzi. Charakter miasta tworzą postacie, zwierzęta, pojazdy zanurzone w przestrzeń niepowtarzalnych przestrzeni. Podglądamy malarzy portretujących budowle, handlarzy rozmaitościami, fale samochodów... Każdy ilustrowany portret otwiera krótki (jedno lub dwuzdaniowy) tekst; nie wyjaśnia zbyt wiele, za to zachęca do wejścia w obraz. Barwne akwarele w stylu retro mówią detalami; choć tych szczegółów wiele, ilustracje mają w sobie lekkość. Spłowiałe sepie mówią znakomitymi kreskami, zanurzanie się w nie to czysta przyjemność!
     Codzienność i wyjątkowość miasta z lat 60-tych czaruje elegancją, album w naturalny, niewymuszony sposób zachęca do głębszego poznania Paryża. Duży format i ciężar sugerują, by raczej nie brać go ze sobą na wycieczkę, przyjemniej w spokoju rozłożyć się z nim na tapczanie;)
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Tłumaczenie: Maciej Byliniak
Rok wydania: 2013
Format: 220x310 mm
Ilość stron: 56
Cena: około 30 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...