Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

03 stycznia, 2013

"O ptakach", Andrzej Kruszewicz

     Choć wszechobecny, świat ptaków przez wielu jest niezauważany. Doświadczając go świadomie, łatwo ulec czarowi podglądania - to przedsionek wypatrywania okazji do nowych spostrzeżeń, uczynienia towarzyszem lornetki, wsiąknięcia w naturę... Przygoda z ornitologią mieni się
zmyślnością Stwórcy oraz sprytem skrzydlatych stworzeń, odbija cechy rzeczywistości ludzkiej; zmuszając do wyjścia z domu, umacnia swą atrakcyjność. "O ptakach" to przewodnik szczególny - inspiracja do uważniejszego spojrzenia, nadanie kierunku myślom, zachęta do zgłębiania pomocy fachowych; bardziej ciekawe gawędy oraz smakowite ciekawostki niż systematyczne notki atlasów, choć w obu wiele informacji wspólnych. Duży format sprzyja domowej lekturze, sugerując jednak zabieranie na spacery innych leksykonów.
     Książkę podzielono na cztery harmonijne części; pierwszą z nich tworzy przejrzyste, fachowe wprowadzenie w tajniki terminologii i wiedzy ornitologicznej oraz ludzkiego przyjaznego współuczestnictwa w świecie ptaków. Pozostałe trzy rozdziały to wielobarwne karty atlasu - najbardziej charakterystycznych polskich przedstawicieli skrzydlatych pogrupowano według klucza, jakim jest środowisko występowania. Obok podstawowych informacji na temat każdego z gatunków (nazw: polskich, łacińskich, angielskich, długości, mas, miejsca zamieszkania i okresu występowania w Polsce) każdą z opowieści okraszają zdjęcia wraz z hasłowymi notkami, uwypuklającymi cechy charakterystyczne wyglądu, ułatwiające odróżnienie prezentowanego ptaka od podobnych mu. Pozostałą przestrzeń wypełniają osobiste spostrzeżenia autora - Andrzeja Kruszewicza, wieloletniego pracownika warszawskiego azylu dla ptaków, spisane językiem sugestywnym, fachowym, przystępnym - dzięki nim atlas jest inny od wielu: zaciekawia, inspiruje, wywołuje śmiech... Przedstawia naszych współmieszkańców nie jako skrzydlatą zbiorowość, lecz wyraziste stworzenia o indywidualnym temperamencie, upodobaniach i charakterach. Wiele tu ciekawostek, objaśnień, kierunków i impulsów do samodzielnych odkryć... Nasiąkając sympatią autora łatwo z jego ornitologicznej pasji uczynić swoją. Liczne zdjęcia oraz obrazkowe portrety ptaków obrazują i uwypuklają to, co w tekście ważne, podobną rolę pełni też zróżnicowana wielkość czcionek. Nieregularne przeplatanie kąsków tekstowych z graficznymi nie zakłóca przejrzystości orientacji, ale wywołuje wrażenie dynamizmu, odgania monotonię, wciągając nie tylko amatorów - wiele smakowitości serwuje i wytrawnym ornitologom.
     Ptaki są wszędzie, choć nie zawsze te same. Gdy uważniej nastroić zmysły, ptasie ostoje, trele, zwyczaje mogą być źródłem radości oraz kluczem do pasjonującej przygody. Kruszewicz zaprasza do dalszych satysfakcjonujących studiów - poznania lektur kompetentnych, odwiedzenia ciekawych i ważnych stron w sieci a przede wszystkim do osobistego kontaktu z naturą. Uwrażliwia, by nie tylko podglądać przyrodę, ale i mądrze pomagać jej - w podzięce nauczy przebiegłości, zaszczepi łagodność, dostarczy bogatych wrażeń. Dzieci, w których zostanie zasiana jakaś pasja, są wytrwałe, interesująco spędzają czas, bywają twórcze; warto rozbudzać w nich ciekawość świata!
Rok wydania: 2010
Format: 230x260 mm
Ilość stron: 108
Cena: około 37 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...