Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

06 grudnia, 2012

"Czarna książka kolorów", Menena Cottin

     Rutynowe spojrzenie mocno ogranicza, nie pozwalając na dotarcie do nas niektórych informacji; osobiste doświadczenie inności najskuteczniej obala stworzone przez nie mity. Jest jak powiew świeżego powietrza - kształtuje, oswaja, otwiera. Opowieść o postrzeganiu barw przez kilkuletniego
Tomka barw drzwi do świata niewidomych; mówi niewiele, wyważeniem słów i obrazów silnie zapadając w pamięć. Niewidzący chłopiec odczuwa kolory bogactwem zmysłów: smakiem, dotykiem, węchem, słuchem. Lubi wszystkie. Wysiłek wyobraźni sprawia, że doświadcza więcej i intensywniej niż wielu ludzi. Liryzm różnorodnych doznań niejednego pokusi o zamknięcie oczu. Nawet poznawanie oczywistego świata okaże się niezapomnianą i dłuuugą przygodą! Zaczniemy dostrzegać więcej, odkrycia ożywią najdelikatniejsze uczucia.
     Ilustrując, Rosana Faria odwzorowuje subtelnie ruchliwą rzeczywistość. Błyszcząca czerń wypukłości zdaje się poruszać w lekkim tańcu; można się nią bawić, obracając strony w kierunku światła. Bezpieczny spokój mieszka też w narracji- nieprzegadanej, niby zwyczajnej, a jednak silnej liryzmem.
     Na żadnej ze stron nie pada słowo "niewidomy", dzieci jednak z łatwością odczytują sytuację Tomka. Strony po brzegi zalewa morze czerni: czarne są wypukłe, połyskujące ilustracje wyrastające z matowego, również czarnego tła. Oszczędne srebrne zdania nieśmiało połyskują na spodach lewych stron, nad nimi świecą wypukłe kropki brajla. Nic tu nie krzyczy, przekładanie kolejnych kartek pogłębia wyciszenie. Czytamy, dotykamy, zamyślamy się, uśmiechamy do odczuć własnych i bohatera... Empatia przychodzi sama. Siła woli oraz wyobraźni jest wielka!
 Wydawnictwo: Widnokrąg
Rok wydania: 2012
Format: 280x180 mm
Ilość stron: 22
Cena: około 29 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...