Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

24 października, 2012

"Migotnik", Roberto Piumini; ilustracje: Katarzyna Partyka

     Wyjątkowe dzieła sztuki wyzwalają emocje, mienią się wielością znaczeń, odkrywane na nowo nadal intrygują, pomagają płynąć myślom... Nie przechodzi się obok nich obojętnie - są autentycznie przeżywane, poruszają, coś zmieniają. Przez pewien czas niewiele po nich smakuje. Malarz Sakumat
stworzył właśnie coś tak niezwykłego; obrazy na nieskazitelnie białych ścianach trzech komnat Madurera miały być prezentem ojca - bogatego tureckiego władcy - dla chorego syna, przerosły jednak oczekiwania obdarowującego, obdarowywanego, również i artystę. Nie sugestywność malunków czyniła je wyjątkowymi, ale sposób powstawania - ośmielanie chłopca do uwalniania marzeń, precyzowanie tęsknot, przywoływanie ech przeglądanych kiedyś książek kreują góry, niziny, miasteczko, morze, łąkę... Malowanie okazuje się procesem nie tylko emocjonującym, ale i skomplikowanym, długim; powoli wśród pejzaży wykluwają się nowe wątki, postaci, historie. Sakumat potrafi słuchać, ale i zachęcać; pośród zabaw, rozmów, towarzyszenia cierpieniu rodzi się, by rozwijać nie tylko barwna przestrzeń - zacieśnia również więź między chłopcem, malarzem, ojcem. Poprzez przyjaźń do siebie oraz pasję tworzenia zmieniają dzieło, ono przemienia ich również. Do tego stopnia, że szczęśliwe zmęczenie, ale i smutek po stracie przyjaciela każą na zawsze zamilknąć pędzlom artysty; między dorosłymi utkały więź braterstwa.
     Miłość przemienia, Sakumat i Madurer w pracę nad malowidłami zaangażowali się całym sercem, w podzięce sztuka wysubtelniła ich zmysły, rozzuchwaliła wyobraźnię, uwolniła emocje. Podróże wykreowanymi pejzażami były czymś więcej niż bramą do świata, który chłopiec znał tylko z książek - stały się sposobem na docieranie do własnego "ja" oraz upiększanie relacji. Dzięki nim "Migotnik" można czytać jako studium nad istotą sztuki: odkrywanej, przeszukiwanej, pogłębianej pytaniami. Nie wszyscy docierają tak daleko - szacunek i mądrość Sakumata subtelnie towarzyszyły chłopcu w przechodzeniu od warstwy myśli ku sferze tworzenia. Zgoda na kierunek wytyczony sterem wyobraźni serwuje obu obszar dziwów i niezwykłości, szczerą radość. Potrafią patrzeć wrażliwym a cierpliwym okiem, dlatego rozmaite kształty nabierają dla nich nowych znaczeń; nie otwierają nimi okna na świat - są swoistą krainą. Praca nad zdobieniem komnat daje satysfakcję, darem jest i piękna więź dostrzegalna w serdecznej trosce mężczyzny o uśmiech chłopca, dziecięca szczerość oraz ufność, ojcowska nienachalna obecność, braterstwo mimo różnic majątkowych... Ich malunki bezsprzecznie są bezcennym dziełem życia, po rozsmakowaniu w ich poetyckiej nucie trudno słuchać innej.
     Narracja Roberto Piumini snuje się niespiesznym rytmem; jej zaduma i ciepło budują nastrój spokoju uroczystego, wyjątkowego, wyciszają. Mówi tu język subtelny, kwiecisty, migotający dobrym światłem; czyta się go lekko oraz miło. Z jego aurą doskonale komponują się delikatne akwarele Katarzyny Partyki. Goszczą w sobie urokliwe rozmarzenie oraz orientalny smaczek, lekkość i niedopowiedzenie. Kadrują, grają perspektywą, czarują doborem kolorów. Podkreślają, że książka to piękna i ważna.
Wydawnictwo: Bona
Rok wydania: 2012
Format: 145x205 mm
Ilość stron: 136
Cena: około 25 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...