Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

06 grudnia, 2011

"Powiastki", Beatrix Potter

       Jako dziecko uwielbiałam snuć przypuszczenia na temat sekretnego życia zwierząt- ich rozmów, rozrywek, problemów, marzeń... Nie natrafiłam wtedy na wykreowaną przez Beatrix Potter krainę; szkoda, bo zaspokoiłaby choć część mojej ciekawości!
To świat bliski chyba każdemu dziecku, choć nie idylliczny- roi się w nim od nieznanych ludzkim oczom i uszom radości oraz smutków, odbijających nasze problemy, zabarwionych indywidualnością każdego z gatunków. Jego serce tętni na wiele sposobów- króliczą strachliwością, kocięcą figlarnością, rezolutnością myszek... Bawi, innym razem urzeka, oburza, czy wywołuje lęk. Zamieszkują go zwierzęta wiejskie oraz leśne, noszące barwne stroje, korzystające ze sprzętów podobnych ludzkim, troszczące się o rodzinę. Ich codzienne zmagania, okołodomowa krzątanina przypominają nasze, nasycone są jednak detalami charakterystycznymi dla zwierząt- pani jeżowa Mrugalska prowadzi pralnię zwierzęcych futerek, kocica Mrusia piecze dla gościa wykwintny pasztet z myszy, Beniamin Truś nawet jako dorosły ojciec- królik pozostaje lekkomyślnym wielbicielem sałaty.
     Każda z dwudziestu trzech powiastek to odrębna historia; ich mozaikę spajają niektórzy bohaterowie oraz miejsca. Można je czytać w dowolnej kolejności; w tym elegancko wydanym tomie zostały ułożone chronologicznie- według daty publikacji. Ich bohaterowie mają swój temperament, charakter i upodobania, myślą. Przez każdą z kart przebija się żywe zainteresowanie, sympatia oraz szacunek autorki do wykreowanych przez nią postaci, łatwo więc było jej stworzyć atrakcyjną fabułę. Rozbudzając czytelniczą ciekawość, równolegle buduje wrażliwość na naturę i jak na tytułowe powiastki przystało- niepostrzeżenie uczy roztropności oraz dobrych manier. Ruchliwe zwierzaki nie zawsze zachowują się poprawnie, dlatego jak w baśniach- za swoje zachowanie ponoszą odpowiednie konsekwencje, czasem doświadczają nieznanego, mylą się, odkrywają mądrość.
     Styl opowieści o nich przypomina rozgadane ploteczki, Potter wiele razy zapewnia czytelników o ich autentyczności, przypominając, iż widziała, znała, rozmawiała... Przytacza konkretne miejsca, imiona, przedmioty. Złudzenie prawdziwości potęgują detale, świadczące o spostrzegawczości narratorki zarówno w warstwie językowej, jak i obrazowej. Smakowanie ich to prawdziwa przyjemność, ale też poważna porcja wiedzy na temat zwierzęcych upodobań. Traktujący na ich temat język jest żywy, błyskotliwy i nieprzegadany, dynamiczna narracja tym bardziej więc nie nuży. Z pewnością jest to również zasługą tłumaczki- Małgorzaty Musierowicz, mówiącej prosto, rytmicznie.
     Ilustracje Potter kondensują w sobie przyrodnicze znawstwo oraz niezwykłą fantazję autorki. Są dwojakiego rodzaju- barwne, o rozmaitych odcieniach pasteli oraz czarno- białe w stylu drzeworytu. Od obu biją: precyzja, subtelność, lekkość oraz niezaprzeczalny urok, sprawiający, że do ich niemal komiksowej wielości chętnie się wraca. 
     Niezależnie od wieku każdy, kto kocha zwierzęta w krainie Piotrusia Królika odkryje coś dla siebie! Angielska strona wykreowanego przez Potter świata tutajtu można obejrzeć jedną z animowanych przygód jego mieszkańców.
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2010, 2011
Format: 200x260 mm
Ilość stron: 400
Cena: około 78 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...