Przejdź do głównej zawartości

"Alicja w Krainie Czarów"- na podstawie oryginału Lewisa Carrolla opowiedziana przez Bogumiłę Kaniewską; il. Zdenko Bašić

      Świat snu przepełnia zalew absurdu; to kraina, w której nic nie jest przewidywalne, wszystko się gmatwa. Odwiedzamy ją mnóstwo razy, była tam i Alicja; jej wędrówce z szydełkową precyzją postanowił towarzyszyć Zdenko Bašić- chorwacki grafik, którego klimatyczne prace można podpatrzeć tu, a rozmowę z ilustratorem przeczytać tutaj- część pierwsza oraz część druga.  Dzięki niemu każda ze stron tętni dynamiką, kipi kolorami, ogromem nastrojowych detali wciąga do wykreowanego świata. Duże kartki wypełnione są nimi po brzegi, swoją narracyjnością krzyczą więcej niż słowa, dominują nad nimi i zapraszają do pozostania na dłużej. Stworzone techniką kolażu ilustracje doskonale korespondują z tekstem Carrolla, uzupełniają luki niedopowiedzeń, wynikłe z nowej drogi odczytania tekstu przez profesor Bogumiłę Kaniewską. Są dopracowane w szczegółach, a przez to dokończone; ich dosłowność jest dowodem na bogactwo krainy magicznych snów. Dostrzeganie ich detali to niesamowita czytelnicza przygoda, która trwa przynajmniej kilka razy; dzięki niej każdy może się stać współautorem opowieści o unikatowym świecie! Nie ma w nim różnicy między ludźmi a zwierzętami, emanuje symboliką, zadziwia chaosem nielogicznych, nieprawdopodobnych pomysłów. Wiele w nim może zaskoczyć!
     Słowa krótkich rozdziałów zostały wpisane na talii kart rozrzuconej między poszczególnymi stronami. Taki sposób rozmieszczenia znaków potęguje dynamikę obrazów, przejrzyście kumuluje natłok wydarzeń. Szybkie tempo książki przypomina pośpiech dzisiejszych czasów, teraźniejsze są też i język, i elementy ilustracji. Adresatem tej lektury jest kilkuletni czytelnik, dlatego przegadanie oraz zawiłości oryginału słów uproszczono, szacie graficznej pozwolono zaś na bujny rozwój. Zrozumiały, nieinfantylny język staje się tu kluczem do ilustracji rozbudzających czytelniczą ciekawość, ale i przejrzystym wstępem do dłuższego, oryginalnego tekstu.
     Jak w kalejdoskopie - błyskawicznie zmieniają się krajobrazy i przestrzenie, a jedynym ich stałym elementem jest kilkuletnia ciekawska Alicja. Nie tylko dzięki jej pędowi do odkrywania nieznanego można się zapomnieć o otaczającej rzeczywistości- każda ze stron intryguje okienkami, które należy otworzyć, paskami, które trzeba pociągnąć, zadaniami, które warto wykonać... Podążając z nimi tropem Alicji, jak ona można stać się eksperymentatorem labiryntu fantazji. W jego absurdalnej magii nie da się nudzić, trzeba przecież smakować świat, starannie budowany słowami i obrazami!
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2011
Format: 25x29 cm
Ilość stron: 24
Cena: około 50 zł

Komentarze

  1. Kusi mnie to wydanie, oj kusi... :) Ilustracje i cała strona edytorska jest przepiękna, ale tekstu niewiele... Dla 9-latka to już za mało - jaka szkoda, że nie wydano tego 5 lat wcześniej :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.