Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...

Gdybym mogła od nowa wychować dziecko...
...malowałabym palcem częściej, niż nim wskazywała.
Mniej bym poprawiała, więcej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dawałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała o to, by wszystko wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Częściej bym się z nim wspinała na drzewa i puszczała latawce.
Przestałabym bawić się w powagę, a poważniej bym się bawiła.
Przebiegałabym z nim więcej łąk i częściej przyglądałabym się gwiazdom.
Rzadziej bym szarpała, a częściej przytulała.
Rzadziej byłabym nieugięta, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, potem dom.
Uczyłabym go mniej o miłości do siły, a więcej o sile miłości.
Diane Loomans

02 czerwca, 2011

"Detektyw Pozytywka", Grzegorz Kasdepke; ilustracje: Piotr Rychel

      Detektyw Pozytywka jest pracownikiem agencji detektywistycznej Różowe Okulary. Nieprzypadkowo taką nazwę nadał własnej firmie, to bowiem ubogi minimalista - optymista. Dorośli najczęściej nie traktują go poważnie, nie otrzymuje więc od nich zleceń ani - co za
tym idzie - pieniędzy. Niezrażony tym faktem, z powagą podchodzi do problemów mieszkańców swojej kamienicy, często w czyjąś stronę rzucających bezpodstawne oskarżenia. Powierzone mu zagadki są nietypowym śledczym wyzwaniem, ponieważ wymagają znajomości przyrody, zasad zdrowego odżywiania czy higieny. Nie trzeba się ich bać! Niosą w sobie raczej posmak wtajemniczenia w niezwykłość świata i zachodzących w nich praw; uczą. Nawet najtrudniejsze z nich znajdują pomyślne rozwiązanie, ponieważ sympatyczny Pozytywka posiada bystrość obserwacji, zdolność kojarzenia faktów i logicznego myślenia.
     15 krótkich rozdziałów zaraża nimi czytelników oraz zabija ich bierność - droga do odsłonięcia tajemnic nie zostaje im ukazana, otrzymują jednak kilka naprowadzających na trop wskazówek oraz rozwiązanie. Winowajcami okazują się np. upalne słońce, pyląca topola czy zatroskana mama! Pod każdym z rozdziałów umieszczono pytanie o tok rozumowania nieomylnego detektywa; intrygują one, skłaniają do podjęcia próby samodzielnego myślenia. Własne odpowiedzi można skonfrontować z wyjaśnieniem  każdej zagadki zamieszczonym na końcu książki.
     Pozytywka to bohater - ideał; jest bezinteresowny, wrażliwy, błyskotliwy; by nie stał się nienaturalnie posągowy, na szczęście został potraktowany w nieco karykaturalny, lecz sympatyczny sposób. Chwilami jego działania są niezgrabne, zahaczają o rozwijający wyobraźnię absurd, zawsze jednak pomagają w budowaniu atmosfery radosnej życzliwości. Budzą uśmiech.
     Dynamicznie płynąca dialogowa akcja spisana została żywym i barwnym językiem. Komentują ją kolorowe ilustracje Piotra Rychela (którego strona tutaj), zabarwione lekkością i humorem, nieprzeładowane detalem. Często i one są nitką, prowadzącą do kłębka tajemniczych, lecz z pewnością na miarę dziecka wniosków.
     Zainteresowanych postacią Pozytywki odsyłam na jego miejsce w sieci stworzone przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2005, 2007
Ilość stron: 64
Cena: około 19 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...