Przejdź do głównej zawartości

"Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami", Clare Compton

 
      Bogactwo smaków zamkniętych w wyszukanych wypiekach ciotecznej babki Zofii, jej przytulna, aromatyczna cukierenka oraz splot dobrych zdarzeń to coś, czego jedenastoletnia Ania nie spodziewała się znaleźć w przymusowym półrocznym pobycie w  obcym Londynie. Pozna w nim nie tylko nową przestrzeń, ale i na deskach teatru doświadczy aktorskiej tremy, zadebiutuje smakowitymi słodkościami... Doświadczenia wyniesione z życia w wielkim mieście podtrzymają bezpieczny, pogodny charakter chwil. Nie utraci nimi dość samodzielna bohaterka swojej wrażliwości, zachowa opiekuńczą postawę wobec młodszej siostry Kici, nawiąże nowe, ciepłe relacje nie tylko z dorosłymi. Opowieść o tym uporządkowanym świecie przeniesie czytelniczki (to im książka przypadnie do gustu ) w inny, niedzisiejszy wymiar: do miejsca przesyconego ogromem ciepła i czystości,  pełnego dobrych ludzi, przygód oraz smaków. Krople radości przeplatają się w nim z małymi troskami, tworząc realną, subtelną opowieść.
     Prostota tej lektury jest zaczarowana, a harmonijna atmosfera wywołuje pozytywne, czasem nostalgiczne emocje. Mimo zapracowania i problemów finansowych nawet Zofia potrafi zachować cierpliwość, znaleźć wieczorny czas na miłe rozmowy! Narracja płynie lekko, co jest zasługą nie tylko fabuły, ale i języka- spokojnego, starannego, niewymuszonego. Towarzyszące im ilustracje Marii Orłowskiej- Gabryś to również idylliczna podróż do uporządkowanych czasów. Nakreślone czarno- czerwoną kreską, zatrzymują pogodę i skupienie postaci. Oprócz nich na kartach książki znaleźć można kilka niezwykle dokładnych smakowitych przepisów.
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 280
Cena: około 29 zł

Komentarze

  1. Książkę będę musiała koniecznie kupić siostrze, wydaje się być cudowna.
    Pozdrawiam,
    Kass

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Basia, Franek i samochody", Zofia Stanecka; ilustracje: Marianna Oklejak

Często wybrzmiewa u nas domowy teatr. Naśladowanie przyjaźnie obłaskawia nie do końca zbadany świat, w naszych etiudach dużo więc pochwyconej codzienności i uśmiechu. Odgrywając role działamy w przestrzeni bezpiecznej, oswajanie wyzwań nie boli mocno. Potem - gdy gaśnie potrzeba

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.