Przejdź do głównej zawartości

"Afryka Kazika", Łukasz Wierzbicki

     Staramy się zarażać nasze dziecko pasją podróżnika-odkrywcy, choćby wspólnymi maleńkimi spacerami czy większymi wyprawami. Marta to kiedyś zauważyła i od razu podszepnęła lekturę "Afryki Kazika". Rzeczywiście książka Wierzbickiego świetnie wpisuje się w naszą ideę.
Krótkie, barwne i żywe historie sprawiają, że mimo grubości tomu czyta się ją szybko. Każda ze stron pełna jest serdecznych spotkań i ciekawych podróżniczych odkryć - w gorącej Afryce jest śnieg, na kontynencie tym mieszkają  egzotyczne zwierzęta, które wcale nie czekają na pożarcie ludzi, są też i życzliwi tubylcy... Tak, to zdecydowanie nie tylko spotkanie z niezwykłym,  kipiącym optymizmem podróżnikiem, ale i Afryką, która mimo upływu niemal stu lat od historycznej wyprawy tytułowego Kazimierza Nowaka nadal nosi rysy spostrzeżeń z jego listów. Przemierzył gorący ląd w latach 30-tych ubiegłego wieku, a z północy na południe oraz z powrotem podróżował rowerem, konno, czółnem i na wielbłądzie - niebywały wyczyn!
     Łukasz Wierzbicki w krótkich a treściwych rozdziałach prezentuje biografię Kazika w pierwszoosobowej narracji. Operuje prostym językiem i myśleniem dziecka, potrafi z nim nawiązać niebywały kontakt. Każdy rozdział opatrzony jest przynajmniej jednym prostym formą, a nośnym przekazem, rysunkiem, na końcu zaś znaleźć można cenną (dla naszego syna szczególnie) osobno wydaną mapę Afryki (ilustracje to efekt pracy: Marcina Leśniaka, Marcina Ćwikły, Krzysztofa Rusinka). Radosny uśmiech kierowany ku otaczającemu światu to jej symbol, bowiem Kazik nosi w sobie serdeczność, spokój, czas, zainteresowanie. Wszystko to sprawia, że książka zdecydowanie zasługuje na szersze grono czytelników. Dorosłym polecam zaś lekturę "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", zawierającą autentyczne listy Kazika z podróży trwającej pięć lat. Warto też wstąpić na internetowe strony Łukasza Wierzbickiego oraz Kazimierza Nowaka;)
Wydawnictwo: bis
Rok wydania: 2008
Format:168x240 mm
Ilość stron: 170
Cena:około 26 zł

Komentarze

Warto i te przeczytać!

"Malutka czarownica", Otfried Preussler; ilustracje: Danuta Konwicka

     Malutka czarownica ma zaledwie 127 lat, na długowieczną wiedźmę to bardzo mało. Jak dziecko lubi się dobrze bawić, czasem się popisuje; marzy o tym, by inne czarownice traktowały ją jak dorosłą, szczególnie zaś chciałaby uczestniczyć w

"Naciśnij mnie", Hervé Tullet

        Zaintrygować i wciągnąć maluchy do niekończącej się, autentycznej zabawy nie zawsze jest łatwo, Tullet (jego strona  tutaj ) to potrafi. Swój nietypowy, a udany koncept oparł na dobrej znajomości dziecięcej natury- ciekawości świata, prostocie, uśmiechu.

"Dziadek i niedźwiadek", Łukasz Wierzbicki; ilustracje: Ireneusz Woliński

     Choćby wojnę rozpętano w słusznej sprawie, zawsze rodzić będzie okrucieństwo, strach, samotność. Akcja książki Łukasza Wierzbickiego (autor m. in. "Afryki Kazika" ; jego strona  tutaj ) rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej, jej bohaterami są polscy